Praha je v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebývale plná nahlášených shromáždění. Na demonstracích jsou k vidění skupiny organizovaných Číňanů a množí se indicie, že jsou řízené přímo čínskými orgány. Organizátoři tvrdí, že patří k česko-čínskému spolku. Jiné vysvětlení nabídly Hospodářské noviny, podle nichž mítinky organizuje čínská ambasáda.
Čínské davy jsou organizované, ambasáda se k nim ale nehlásí
Na podporu čínského prezidenta se po Praze pohybuje několik dobře organizovaných skupin. Minimálně někteří jejich členové mluví a rozumí česky. Jakmile ale dojde na pokyny policie, porozumění češtině rychle mizí.
Příkladem může být situace, kterou poblíž Pražského hradu zachytila kamera České televize. Organizátoři přivezli autem čínské vlajky a začali je vykládat. Vozidlo ale zastavili uprostřed rušné silnice. Výzvy policistů, aby ihned odjeli, si sice s přikyvováním vyposlechli, ale bez jakékoli reakce. Odkud přesně jsou a kdo je řídí, říct nechtějí. Stejně jako to, jestli mají nějaké jasně formulované úkoly.
Česká televize žádala o vyjádření, kdo demonstranty organizuje, taky čínskou ambasádu. Ta ale v úterý neodpověděla.
„Účastníkům udělili lidé z velvyslanectví jasné pokyny a nyní je nechávají převážet autobusy na místa,“ píše iHNed.cz s tím, že už v pátek se kvůli akci sešli v budově velvyslanectví zástupci oslovených spolků Číňanů žijících v Česku. Nenechat se vyprovokovat, ale když na to přijde, nebát se vztáhnout ruku, zněly podle serveru Echo24.cz pokyny, které dostali dobrovolníci k vítání čínského prezidenta. Na školení se také dozvěděli, jak co nejlépe strhnout tibetské vlajky, nebo jak případné odpůrce překřičet.
Přes padesát míst si pro své akce předem rezervovala Česko-čínská obchodní asociace. Na řadě z nich se ale nic nedělo. „To může být známka, že chce umlčet kritické hlasy. Že nechce, aby se delegace čínského prezidenta mohla setkat s nějakými odpůrci,“ uvedla mluvčí Amnesty International Martina Pařízková.
Přes 30 míst si stejným způsobem vyhradili i odpůrci čínské vlády. „My jsme prostě chtěli mít jenom jistotu, že někde budeme moci být. Že nás nevyženou úplně ze všech míst a ze všech časů,“ řekl koordinátor akcí Asociace Fa-lun-kung Pavel Porubiak. Podle vyjádření magistrátu je rezervování prostranství, aniž by se tam něco dělo, v pořádku. Přímo na stránkách Prahy ale zároveň visí článek, který takový postup s odkazem na rozsudek Nejvyššího správního soudu odmítá.
Kvůli demonstracím čelí kritice i policie, která při potyčkách vyváděla z davu zpravidla české aktivisty a naopak často agresivní Číňany jen uklidňovala. Policie tvrdí, že tím aktivisty chrání. „Projevovat své názory samozřejmě můžou, ale na nějakém bezpečném místě, tak aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a nějakého veřejného pořádku,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.