Cikrt: Lidé si na eRecepty rychle zvyknou. Lékaři musí překonat strach z nového

Nahrávám video
Cikrt: Lékaři musí u e-receptů překonat strach z nového
Zdroj: ČT24

Obavy ze zavedení eReceptů jsou zbytečné. V pořadu Interview ČT24 to řekl šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Lidé si podle něj na novinku rychle zvyknou, stejně jako například na internetové bankovnictví. Cikrt se navíc domnívá, že eRecepty v souvislosti se středeční stávkou části lékařů zafungovaly jako obětní beránek jiných problémů ve zdravotnictví.

„eRecept spadl do všech protestů nevinně. Jsou s ním určité technické obtíže, ale to se při takové novince dalo předpokládat,“ řekl Cikrt. Lékaři se podle něj spíš bojí změny: „Děsí je, že to bude jiné, než na co jsou zvyklí.“

Uživatelsky jsou podle Cikrta eRecepty nastavené dobře. „I lékař, který je vyššího věku, by měl umět obsloužit počítač,“ domnívá se. S registrací navíc v případě potřeby poradí Státní ústav pro kontrolu léčiv, který k novince spustil i speciální webové stránky.

Trochu mi připadá směšné říkat, že jsme proti byrokracii, ale zároveň proti elektronizaci. I když má elektronizace nějaké dětské nemoci, na konci vždy administrativu snižuje. Známe to všichni, denně používáme elektronické bankovnictví nebo nákupy.
Tomáš Cikrt

S eRecepty podle Cikrta navíc přichází i bezpečnost, protože nejdou zfalšovat a nelze je ani neúplně vyplnit. Výhodou pro lékaře bude například to, že bude vědět, zda si pacient recept skutečně vyzvedl. „O úspěšnosti elektronického receptu rozhodnou pacienti. Strašně rychle si na to zvyknou… Je to nezvratný pohyb společnosti směrem dopředu,“ dodal. 

Z léčení na dálku strach Cikrt nemá. „I dnes může být opakovací recept,“ poznamenal. Stále také bude na zvážení lékaře, zda pacienta před vydáním receptu potřebuje vidět, či nikoliv.

eRecept odnesl vinu za jiné prohřešky

Praktičtí lékaři i lékárníci v těchto dnech protestují a část lékařů ve středu vyhlásila jednodenní stávku. Podle Cikrta mají k protestům důvod, ne však kvůli eReceptům. Ty podle něj jen odnesly vinu za jiné prohřešky českého zdravotnictví a pouze odvádí pozornost od jádra problémů.

Lékařské i lékárnické komoře proto vytkl, že místo aby na eReceptech hledaly neustále chyby, měly by se snažit lékařům s jejich zaváděním pomoci: „Ať si najdou jiného obětního beránka.“

U lékárníků je podle Cikrta reálný problém v tom, že za poslední roky byli jediným segmentem, který šel dolů: „Jejich odměňování je na rozdíl od lékařů závislé od ceny léků, od marže. Když stát v posledních letech velmi účinně ceny brzdil, tak na to lékárníci doplatili… Ceny léků začínají trochu stoupat, říká se, že lékárníkům 100 milionů příští rok připluje, jenže jim chybí několik miliard.“

Lékaři zase obecně nejvíc protestují kvůli nedostatečným úhradám. Letošní vyhláška například upřednostňuje nemocnice. „Ministerstvo to otevřeně přiznává. Říká, že dřív byli nadhodnocovaní ambulantní lékaři, teď musí dorovnat nemocnice, jinak budou lékaři utíkat,“ uvedl Cikrt.

Spor o úhrady se táhne už řadu let a silné argumenty jsou na obou stranách sporu. Podle Cikrta by proto politici měli konečně jasně říct, jakou roli v systému mají mít nemocnice a jakou ambulantní lékaři. Vše je pak podle něj zastřešeno tím, že do českého zdravotnictví s ohledem na jeho efektivitu teče relativně málo peněz: „Překonáváme (v kvalitě) i některé západní země, ale rozpočet máme východní.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Diag Human spustila exekuci na dvě firmy skupiny ČEZ

Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva a společnost Diag Human spustili první kroky v exekuci na Česko. Týkají se lucemburských firem Gasnet a Czech Gas Networks Investments, ve kterých má podíl energetická skupina ČEZ. Píše to server Hlídací pes. Šťáva chce po tuzemsku peníze za překažený obchod s krevní plazmou, výše odškodného se odhaduje na 17 miliard korun. Kauza začala v devadesátých letech. Podle mluvčího skupiny ČEZ podnik žádné obstavené účty nemá.
13:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Světový pohár v biatlonu i druhý den přilákal tisíce fanoušků

Biatlonisté na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě mají za sebou druhý den závodů. Na místě je i přes mrazivé počasí sledovaly tisíce fanoušků. Podle organizátorů jich mělo v pátek dorazit přes deset tisíc stejně jako předešlý den. Program tam ještě nekončí. O víkendu se pojedou i závody Světového poháru v alpském lyžování – ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších.
před 1 hhodinou

Vstup na burzu udělal ze Strnadovy CSG nejhodnotnější firmu v Česku

Cena akcií zbrojařské skupiny Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada první den obchodování na nizozemské burze vzrostla o 31,4 procenta na 32,85 eura (téměř 800 korun). Svou tržní kapitalizací CSG překonala společnost ČEZ, čímž se stala nejhodnotnější firmou v Česku. Podle agentury Bloomberg je nyní Strnad nejbohatším zbrojařským magnátem na světě a třetím nejbohatším člověkem světa ve věku do čtyřiceti let.
10:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel hodlá obhajovat funkci v případě podpory a zdraví

Prezident Petr Pavel bude znovu kandidovat na svou funkci, pokud bude cítit dostatečnou podporu a zájem. Zároveň ho nesmí zradit zdraví jeho nebo někoho z rodiny, řekl při návštěvě Prostějova. Řekl také, že se nebrání diskusi s vládou o nových schválených velvyslancích, kteří by v příštích měsících měli nastoupit do diplomatických misí. Odmítnutí všech by ale považoval jen za snahu negovat vše, co dělal předchozí kabinet Petra Fialy (ODS).
15:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Armáda je schopna předat Ukrajině až čtyři letouny L-159, citoval Řehka stanovisko vzdušných sil

Armáda je schopna předat Ukrajině až čtyři letouny L-159, citoval náčelník generálního štábu Karel Řehka stanovisko vzdušných sil. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) předtím v pátek uvedl, že je armáda prodat nemůže, přičemž se odkazoval na loňský nález Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a dřívější stanoviska Řehky. Prezident Petr Pavel uvedl, že armáda letouny postrádat může. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně řekl, že kvůli názoru vojáků na letouny L-159 brzy pojede na základnu v Čáslavi.
13:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel Bém se stal národním protidrogovým koordinátorem

Národním protidrogovým koordinátorem se stal lékař Pavel Bém. Do funkce ho 16. ledna jmenoval premiér Andrej Babiš (ANO), který to oznámil na tiskové konferenci po jednání rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Béma označil za skutečného odborníka. Nový koordinátor uvedl, že Česko čeká třeba odborná i politická debata o regulaci prodeje alkoholu. Jako možné opatření, o nichž by se mohlo jednat, zmínil třeba omezení prodejní doby, míst prodeje či reklamy.
16:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ledovka způsobila v části Moravy víc než 150 nehod

Dálnice D1 na 187. kilometru u Brna je ve směru na Ostravu po nehodě tří vozů znovu průjezdná, provoz stál zhruba tři hodiny. Krátce neprůjezdný byl i směr na Prahu. Jih Moravy ráno a dopoledne trápila ledovka, stalo se více než 150 nehod. Jihomoravští záchranáři vyhlásili kvůli velkému počtu havárií a úrazů traumaplán, který znamená posílení služeb. Zranily se také desítky chodců.
07:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ve Znojmě preventivně odstavili úpravnu vody, voda je pitná dál

Vodárenská akciová společnost (VAS) ve Znojmě kvůli znečištění vodárenské nádrže kejdou preventivně odstavila úpravnu vody. Pitnou vodu do sítě dováží cisternami odjinud. Voda ve vodovodní síti byla a je nadále pitná a zdravotně nezávadná a lidé ji mohou bez obav používat. V pátek to uvedla mluvčí vodárenské společnosti Iva Librová. Až tři tisíce metrů krychlových kejdy, tedy tekutých zvířecích výkalů, uniklo v pondělí na farmě u Podmyčí, kolem páteční půlnoci se znečištění dostalo až ke hrázi znojemské nádrže, odkud vodárny odebírají vodu.
13:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...