Chystá se „Děkujeme, odcházíme“ napříč zeměmi visegrádské čtyřky?

Praha – Čeští lékaři už neodcházejí pracovat do zahraničí tak často jako dřív. Přibrzdilo je loňské rekordní zvýšení platů, které si vymohli protestní akcí Děkujeme, odcházíme. Podle aktuálních čísel České lékařské komory odešlo za první polovinu letošního roku do ciziny o čtyřicet procent méně lékařů než za stejnou dobu v roce 2011. Přesto nejsou odbory spokojené – velký protest podobný akci Děkujeme, odcházíme chtějí zopakovat. A na dalších akcích se domlouvají i s kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Loňská akce Děkujeme, odcházíme, při které hrozily čtyři tisíce lékařů odchodem do zahraničí, nakonec hromadný exodus odvrátila. V letošním prvním pololetí odešlo do zahraničí jen 191 z nich.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích totiž loni vzrostl z 50 200 na 57 700 korun. Růst z roku na rok o sedm a půl tisíce je největší zvýšení platu u jedné skupiny veřejných zaměstnanců v historii Česka. Jak uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň, v mnoha zdravotnických zařízeních tak průměrná mzda lékaře přesahuje trojnásobek průměrné mzdy v ČR.

Odbory požadují 75 tisíc měsíčně pro kvalifikované doktory

Lékařské odbory ale přesto nejsou spokojené. Ministerstvo totiž nesplnilo slib, že letos dostanou lékaři navíc dalších deset procent. Zatímco ve státních nemocnicích nakonec dostali přidáno šest procent, ve většině krajských a soukromých nemocnicích platy nerostly vůbec.

Z tohoto důvodu se už teď domlouvají spolu s lékaři ze Slovenska, Maďarska a Polska na společném jednodenním protestu. „My to směřujeme k určitému datu v listopadu. Až tato jednání skončí, budete s tím samozřejmě seznámeni,“ řekl k tomu předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Odbory požadují, aby kvalifikovaný doktor pobíral už v příštím roce v průměru 75 tisíc korun. Pokud k tomu nedojde, příští rok v lednu uspořádají protest podobný akci Děkujeme, odcházíme.

Reportáž Petra Vaška (zdroj: ČT24)