Česku chybí statisíce litrů nafty ze zásobníků v Německu. Jejich majitel tvrdí, že jsou prázdné

Události ČT: Česku chybí statisíce litrů nafty ze zásobníků v Německu (zdroj: ČT24)

Do Česka se stále nevrátilo asi 300 tisíc litrů nafty uskladněné v Německu. Podle šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra musí případ odblokovat spolkový celní úřad. Českou naftu za zhruba miliardu korun za hranice uskladnila firma Viktoriagruppe. Ta ale zkrachovala a nový majitel areálu tvrdí, že v zásobnících už nic není.

Česko uskladnilo zásoby nafty v Německu před osmi lety. Areál tehdy vlastnila dnes zkrachovalá firma Viktoriagruppe. Po ní měly ve skladu zůstat statisíce litrů nafty a plán byl dostat je zpět do Česka. Slavnostní odplombování prvního vlaku s navrácenou naftou na našem území proběhlo už předloni v říjnu. Doteď ale Česko kauzu svých strategických zásob neuzavřelo.

„Stále máme nevypořádaných zhruba 300 tisíc litrů, čekáme na vyjádření německých celníků, které doposud chybí,“ uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

  • Česko mělo v bavorském Kraillingu naftu v hodnotě přes miliardu korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat. 
  • Loni v červenci podepsala SSHR, KOD a insolvenční správce smlouvu, na jejímž základě ČR získala naftu zpět.
  • Zdroj: ČTK

Podle někdejšího předsedy Správy státních hmotných rezerv v letech 2007-2013 Ladislava Zabo bylo před lety jako plus bráno to, že šlo o bývalý sklad Bundeswehru. Jenomže policie nakonec zjistila, že zhruba šest milionů litrů nafty zmizelo. Detektivové proto obvinili čtyři lidi včetně dvou bývalých představitelů Viktoriagruppe.

Zbývající naftu pak série vlakových souprav převezla zpátky do Česka.  Nový majitel německých zásobníků, společnost Krailling Oils Development, teď ovšem odmítá, že by v nich nějaká nafta zůstala.

„Tam ta hmota buď možná ani nikdy nedojela, anebo nějakým způsobem byla zobchodována jinak,“ uvedla jednatelka Kateřina Radostová. „Můžeme vlastně říct, že jsme splnili svoji povinnost a vyskladnili jsme kompletně celý sklad,“ dodala Radostová.

V množství chybějící nafty Česko vychází z měření, která v zásobnících probíhala před tím, než se palivo začalo odvážet. „Myslíme si, že došlo k chybám v měření. Zavázali jsme se, že vyskladníme vše, co ve skladu je, tak jsme učinili,“ dodala Radostová.

Podle policie vznikla více než stomilionová škoda

Zástupci zkrachovalé firmy Viktoriagruppe s médii nekomunikují. V minulosti ale také zpochybňovali měření, která údajné zmizení nafty odhalila. „Těch měření tam probíhalo několik a ani jedno se nesešlo,“ uvedl už dříve bývalý zástupce společnosti Viktoriagruppe Lubomír Novotný. 

Česko čeká na oficiální verdikt německých celníků už několik měsíců. „Bohužel nejsme schopni dosud tenhle proces administrativně uzavřít,“ připustil Švagr.

Policie v polovině letošního března obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu. Škoda dosahuje 108 milionů korun.

  • 2004 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s německou firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování části nouzových zásob ČR. Podle původního kontraktu firma skladovala pohonné hmoty v zásobnících v ČR. 
  • Únor 2010 Byl uzavřen dodatek smlouvy, podle které mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít skladovat část zásob v Německu. V bavorském Kraillingu pak skladovala naftu za zhruba 1,2 miliardy korun.
  • Konec září 2014 Další kontrola v Kraillingu ukázala, že opět chybí část paliv, zhruba pět milionů litrů nafty.
  • 22. října 2014 Server Aktuálně.cz uvedl, že stát odváží zásoby z českých skladů Viktoriagruppe do státního podniku Čepro. Německé sklady byly pod dozorem bavorské celní správy.
  • 8. prosince 2014 Mateřská společnost Viktoriagruppe na sebe v Německu podala insolvenční návrh.
  • 23. ledna 2015 Insolvenční správce Viktoriagruppe neuznal, že nafta v Kraillingu patří ČR.
  • 21. dubna 2015 Správce před soudem předběžně popřel pohledávky ČR vůči Viktoriagruppe. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že Česko se bude soudit.
  • 17. prosince 2015 SSHR podala trestní oznámení na neznámého pachatele.
  • 12. července 2016 ČR se dohodla se správcem a novým majitelem areálu na vrácení nafty z Kraillingu.
  • 14. října 2016 První vlak s českou naftou vypravený z Německa dorazil.
  • 20. prosince 2016 Správce žaluje český stát. Jde zhruba o dva miliony eur. Uvádí, že Česko prý skladovalo v Kraillingu naftu pod cenou a chce doplatit rozdíl.
  • 17. července 2017 Pravidelný odvoz nafty z Německa do Česka skončil. Podle odhadů chybí přes šest milionů litrů, čeká se na konečnou inventuru.
  • 19. září 2017  Odvoz zbytku nafty ze skladu v německém Kraillingu může pokračovat. Na dalším postupu se správa hmotných rezerv dohodla s majitelem skladu. 
  • 23. listopadu 2017 Ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu vyjel poslední, šedesátý vlak s českou naftou.
  • Prosinec 2017 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) odmítla předžalobní výzvu insolvenčního správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe, který po Česku požaduje naftu za miliardu korun. Ve skladu v Kraillingu ale schází 6,3 milionu litrů paliva oproti evidenčnímu stavu. Kolik přesně nafty chybí, bude podle správy možné říci až po odjezdu posledního vlaku.
  • 10. ledna 2018 - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen podal žalobu na vydání nafty, kterou mělo Česko uskladněnou v nádržích firmy v bavorském Kraillingu.
  • Březen 2018 Policie obvinila kvůli zmizelé naftě bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého, jednatele české pobočky společnosti Lubomíra Novotného, další dva lidi a jednu firmu. Po několikaletém prověřování jsou stíháni kvůli podvodu.
  • Srpen 2018 - Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr oznámil, že se do Česka stále nevrátilo asi 300 tisíc litrů nafty. Zároveň pražské vrchní státní zastupitelství obžalovalo dva bývalé vysoké úředníky Správy státních hmotných rezerv za to, že v roce 2013 uzavřeli dodatek na pronájem prázdné nádrže v Nelahozevsi. Ten původně platila firma Viktoriagruppe, dodatek jí ale této povinnosti zbavil. Od té doby nádrž musela platit SSHR, měsíčně ji to stálo čtyři miliony korun. Jedním ze stíhaných je bývalý šéf organizace Ondrej Páleník, který byl v roce 2019 pravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství (soud mu uložil 2,5letou podmínku a osmiletý zákaz činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech).