Česko se stále potýká s následky sněhové kalamity

Praha - Česká republika se začíná vzpamatovávat ze sněhové kalamity, která ji postihla v noci ze středy 14. na čtvrtek 15. října. V pozdních večerních hodinách byly včera obnoveny dodávky tepla do Jablonce nad Nisou, bez dodávek elektřiny ale nadále zůstávají stovky domácností v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina. Kalamitní stav nadále platí na Chrudimsku, Rychnovsku, Orlickoústecku a Havlíčkobrodsku, situace se ale podle energetiků zlepšuje. Bez proudu je necelých 15 000 domácností. S výjimkou jedné tratě na Liberecku už jezdí vlaky po celém území České republiky. Počasí se také zasloužilo o nezvykle časný začátek lyžařské sezony na českých horách.

V Praze dnes umrzli dva muži

Pravděpodobně kvůli špatnému počasí a výraznému poklesu teplot zemřeli v Praze už dva lidé. V pátek zřejmě umrzl zhruba čtyřicetiletý muž na sídlišti Lehovec, dnes pětapadesátiletý muž v Hlubočepích. Náhlý příchod zimy zřejmě nepřímo napomohl i k úmrtí jedenačtyřicetiletého bezdomovce ve čtvrtek ráno pod Barrandovským mostem. Muž zemřel pravděpodobně na nadměrné pití alkoholu. K selhání orgánů však kromě vína přispělo podle městských strážníků i chladné počasí. Na silnicích včera zemřeli dva lidé a v Moravské Třebové zemřela cukrovkou trpící žena, když se nedostala včas do nemocnice.

Počasí o víkendu - sníh a déšť

Meteorologové v zasněžených oblastech varovali před tvorbou sněhových jazyků, výzva zachovávat zvýšenou opatrnost platí především pro Vysočinu. Na Žďársku a Havlíčkobrodsku totiž leží téměř 30 centimetrů sněhu, na Pelhřimovsku skoro 20 a na Jihlavsku 14. Teplota vzduchu se dopoledne pohybovala kolem bodu mrazu, ve vyšších polohách Žďárska mrzne. Někde drobně a vytrvale sněží.

Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu bude pršet a sněžit po zbytek víkendu. Sníh lze očekávat v polohách nad 500 metrů. Oteplení má přijít s novým týdnem, v noci zůstanou teploty pod bodem mrazu.

Jablonec se ohřívá, Vsetínsko mrzne

Kvůli zasněženým a padajícím stromům, které zpřetrhaly elektrická vedení, bylo podle mluvčí ČEZ Evy Novákové ještě dnes okolo 9. hodiny večer bez proudu asi 7000 zákazníků. Přesto se jedná o výrazné zlepšení situace, neboť během pátku vzrostl počet odběrných míst bez proudu až na 60 000.

Situaci se podařilo zlepšit v Jablonci, kde teplárna včera před půlnocí obnovila dodávky tepla prostřednictvím náhradních zdrojů energie. Teplárna přestala topit ve čtvrtek ráno, protože popadané stromy přerušily přívod elektřiny. 

„Stále bohužel platí, že se nám daří opravovat vzniklé poruchy, pády dalších stromů do již opravených úseků však znovu přerušují dodávku elektřiny,“ informovala Nováková. „V terénu máme maximální kapacity, je to zhruba 1 500 pracovníků. Pomáhají i poruchové čety z jiných regionů, které nebyly kalamitou zasaženy, a samozřejmě i pracovníci externích firem,“ dodala.

Poruchy během dne přibývaly na Semilsku, Náchodsku a v Orlických horách. Nejhorší situace je na Vsetínsku, kde energetici v poledne evidovali kolem 3 000 domácností bez proudu. Jde například o Horní a Prostřední Bečvu, Velké Karlovice, Zubří nebo Staré Hamry, ale i část Rožnova pod Radhoštěm a Vsetína. Podle energetiků by všechny domácnosti měly být pod proudem do tří dnů.

Počasí přineslo i pozitiva, a to především pro milovníky zimních sportů. Na Černé hoře na Trutnovsku se dnes dopoledne rozjel první lyžařský vlek, lyžuje se i na Liberecku.

Chcete vědět, kde se lyžuje a kde se vlekaři připravují? Čtěte zde.

Řada silnic na Jablonecku neprůjezdná

Kvůli kalamitě zůstávalo přes den mimo provoz několik tratí, převážně na Liberecku. S výjimkou spoje Smržovka – Josefův Důl byly všechny tratě v odpoledních hodinách zprovozněné, a vlaky tak jezdí na celém území ČR.

O něco komplikovanější je situace na silnicích. Přestože byl na Jablonecku zrušen kalamitní stav, kilometry silnic třetí třídy v zalesněných částech Jablonce nad Nisou zůstávají neprůjezdné, protože je v minulých dvou dnech zavalily stovky stromů a větví, popraskaných pod vahou těžkého sněhu. Technika s pluhy a s radlicemi se na ně nemůže dostat.

Situace se uklidnila na Bruntálsku i Frýdecko-Místecku, kde sníh a vyvrácené stromy během uplynulých dnů způsobily největší problémy. Poslední uzavřený úsek silnice ve směru na Morávku na Frýdecko-Místecku by možná mohl být zprovozněn už v neděli.

Silničáři si stěžují - majitelé se ke spadlým stromům nehlásí

Likvidace následků sněhové kalamity podle silničářů poukázala na problém, o kterém se dosud nemluvilo. Výjezdové čety musejí odklízet stovky popadaných stromů, přestože lesy nebo aleje podél vozovek mají často soukromé majitele. Některé vlastníky se totiž vůbec nedaří dohledat a sami se nepřihlásí.

V první fázi likvidace spadlých stromů nastoupí hasiči, kteří stromy rozřežou a odstraní ze silnice, pak už to je na Správě a údržbě silnic a na majitelích dřevin. Jenže silničáři tvrdí: Není výjimkou, že se majitelé ke svým stromům nehlásí. Jejich údržba nebo právě odstranění stojí totiž peníze. Problém je také určit, jestli strom roste na soukromém pozemku, nebo přilehlém silničním.

Vydáno pod