Česko s Rakouskem jako první v Evropě provedlo u žijících dárců trojí výměnu ledvin

3 minuty
Události: První mezistátní trojvýměnu ledvin v Evropě provedlo Česko a Rakousko
Zdroj: ČT24

Čeští a rakouští lékaři provedli první mezinárodní trojvýměnu ledvin od žijících dárců v Evropě. Tři pacienty čekající na nový orgán a tři dárce operovali během jediného dne současně v Praze a ve Vídni. Dva páry z Česka a jeden z Rakouska dal dohromady počítačový program, který začali sdílet pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a vídeňská univerzitní nemocnice. Právě transplantace od žijícího dárce je nejúčinnější léčbou selhání ledvin, ne vždy se ale daří najít vhodné páry.

Odběry ledvin od prvních dvou žijících dárců začaly ve stejnou dobu v IKEMu i ve vídeňské nemocnici, aby se zkrátil čas před transplantací. Ledviny mezi Českem a Rakouskem převezly sanitky, po dálnici D1 a dál k hranicím jely se zapnutou výstražnou signalizací a rakouský vůz doprovázela česká dopravní policie. 

„Vzhledem k tomu, že rakouští kolegové nemohou používat signalizaci na území České republiky, byli jsme požádání o doprovod při převozu orgánů,“ řekl mluvčí Policejního prezidia Petr Habernicht. „Odebrané orgány tak mohly překonat přes 330 kilometrů bez zbytečného zdržování,“ uvedl ředitel IKEMu Aleš Herman.

Toto je první trojvýměna mezi státy a je to specifické v té logistice, dopravě i sladění výsledků.
Jiří Froněk
přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM

Jen v Česku operaci tři měsíce připravovalo přes 60 zdravotníků

Operaci podstoupili tři pacienti čekající na transplantaci ledviny a tři jejich blízcí, kteří jim ledvinu chtěli darovat, biologicky ale nemohli. Dvě české dvojice souhlasily se zařazením do programu párových, tedy řetězových nebo kruhových transplantací, a v zářijovém párování, do kterého poslala data i vídeňská univerzitní nemocnice, se podařilo najít shodu.

Transplantace ledvin
Zdroj: ČT24

Následovala tříměsíční příprava, do které se jen na české straně zapojilo víc než šedesát zdravotníků a dalšího personálu. „Příprava takovéto spolupráce byla velmi náročná. Pacienti, tedy dárci i příjemci ledvin, zůstávali ve svých zemích, mezistátně cestovaly testované krevní vzorky a nakonec i orgány určené k transplantaci,“ popsal výměnu přednosta Transplantcentra Kliniky nefrologie IKEM Ondřej Viklický.

Žijící dárce a příjemce počítač páruje od roku 2012

Žijící dárci s možnými příjemci jsou v IKEMu počítačovým programem párováni od roku 2012 každé tři měsíce. Vídeňská univerzitní nemocnice se do systému zapojila loni. „Párování se děje na základě imunologické shody. Ta je velmi důležitá, jako chirurgové ale vidíme ještě jedno úskalí i v reálné podobě ledviny. Ta může vykazovat některé anomálie,“ podotkl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Lékaři proto nechali vytisknout reálný trojrozměrný model ledviny dárce. „Pro párové výměny ledvin bychom rádi používali 3D tisk i do budoucna, aby kolegové v přeshraničním centru měli detailní představu, jak ledvina, která za nimi pojede, bude vypadat,“ doplnil Froněk. 

Křížová transplantace
Zdroj: ČT24

Operace, kterých se účastní více dárců, se v Česku provádějí dvěma způsoby. Tím prvním je křížová transplantace, do zákroku jsou zapojeny minimálně dvě dvojice. Nastává v situaci, kdy nemocný sám sehnal dárce orgánu, jeho tělo by ale darovaný orgán nepřijalo. Hledá se proto jiná dvojice, která má stejný problém a právě u nich se shoda nutná pro transplantaci najde.

Řetězová transplantace
Zdroj: ČT24

Druhá varianta je mnohem komplikovanější. Do řetězové transplantace se zapojují nejméně tři dvojice a jeden dobrovolný dárce, který ledvinu obětuje potřebným. Ten je vždy na počátku řetězce, po výměně tak jeden orgán zbude.

První taková operace se v ČR uskutečnila před pěti lety, kdy bylo sedm dárců a šest příjemců. Lékaři tehdy na sále strávili 20 hodin. „To je dárce, který chce darovat komukoliv, neznámému chce prostě pomoci a transplantovaná ledvina od tohoto dárce umožní potom řetězovou transplantaci mezi dalšími inkompatibilními dvojicemi,“ vysvětlil Viklický.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 8 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 8 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 22 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...