Česko má rozhodnutí pařížského soudu související s Diag Human

Praha - Ministerstvo zdravotnictví v pátek obdrželo nepravomocné rozhodnutí pařížského soudu související se sporem státu s firmou Diag Human. Od dnešního dne se s jeho obsahem seznamují právníci z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Informovali o tom mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň a ÚZSVM Jana Rennerová. Podle spekulací hrozí obstavení majetku Českého centra v Paříži.

Společnost Diag Human tvrdí, že pařížský soud uznal rozhodčí nález ze srpna 2008, podle něhož musí ČR společnost odškodnit za zmařený obchod s krevní plazmou, za pravomocný a konečný. České úřady nález za pravomocný nepovažují a mají za to, že arbitráž pokračuje.

Společnost Diag Human již začala s vymáháním českého majetku u zahraničních soudů. Právní zástupce společnosti Jan Kalvoda již dříve avizoval, že bude nárokovat více než desetimiliardovou pohledávku v dalších zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Uvedl, že zatím nepravomocně uspěl v Rakousku a nyní i ve Francii. Podle něj v obou případech běží Česku čtyřtýdenní lhůta pro podání námitek. V Rakousku už byla zabavena tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu do Vídně, skončila v depozitním skladu soudu, kde mají zůstat do definitivního rozhodnutí.

5 minut
Telefonát Jana Šmída z Paříže
Zdroj: ČT24

„V pátek nám bylo doručeno rozhodnutí francouzského soudu. Jednalo se o civilní prvoinstanční soud. Rozhodnutí má charakter vykonatelnosti, nicméně není to tak jako v Rakousku, že by to byla vykonatelnost na nějakou konkrétní věc, jako byly třeba v Rakousku ty obrazy. Není to na nic konkrétního, je to velmi obecné,“ řekl dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. To, že rozhodnutí z Paříže je prvoinstanční, uvedla i Rennerová. K obsahu verdiktu se ale nechtěla vyjádřit s tím, že jej právníci v současnosti studují.

„V souvislosti s hrozbou exekuce Českého centra v Paříži činíme všechny možné právnické kroky. Ale ve Francii je to složitější, zdá se, že ten rozsudek je ještě nepříjemnější než ten rakouský,“ sdělil serveru Aktuálně.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Francouzský soud podle něho uznal skončení arbitráže.

Budova číslo 18 v rue Bonaparte a České centrum mají dlouhou dějinnou souvislost. V roce 1916 zde seděla prozatímní vláda T. G. Masaryka. Centrum vzniklo po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997. Podle pařížského katastru je čelo budovy do ulice a za ní přes dvůr je konzulát.

Ministerstvo zahraničí doufá, že Francie bude případně respektovat specifické postavení státního majetku v zahraničí, který dle mezinárodního práva nepodléhá soudním rozhodnutím o exekuci. Podle vídeňské úmluvy o diplomatických stycích nelze zabavit diplomatické budovy a majetek velvyslanectví.

Také společnost Diag Human tvrdí, že rozhodnutí zahraničních soudů potvrzují, že rozhodčí nález z roku 2008 je pravomocný a konečný. V opačném případě by totiž vídeňský a pařížský soud nemohly rozhodnout o vykonatelnosti nálezu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 23 mminutami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 53 mminutami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 1 hhodinou

Před půlstoletím napsal Havel Husákovi, přečtení dopisu končilo vyhazovem

Od poslání dopisu, který pozdější první český prezident Václav Havel adresoval tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi, uplynulo padesát let. Havel v listu popsal situaci, v níž se dle něj nacházela společnost v době normalizace – hovořil o ponížení, strachu či pokrytectví. Kopie dokumentu se následně dostala do rukou i zaměstnancům Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. Za přečtení dopisu dostalo vyhazov pět lidí.
před 1 hhodinou

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 8 hhodinami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 10 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 11 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 14 hhodinami
Načítání...