Česko má před sebou deštivý víkend

Praha - Po teplém týdnu s letními teplotami přichází chladnější a deštivý víkend. Ochladí se nejdříve v Čechách, v dalších dnech i na Moravě. Dnes by mělo být na západě oblačno až zataženo s deštěm a bouřkami, ve zbytku republiky spíše oblačno až polojasno. Od dnešních 11:00 je v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silnými bouřkami pro středozápad České republiky. Podle meteorologů se mohou vyskytnout i kroupy.

Podle meteorologa ČT Janka Doležala budou dnes teploty od 20 do 24 stupňů, ale od západu by se mělo začít ochlazovat. Na Moravě, kde bude více svítit slunce, mohou teploty vystoupit až na 27 stupňů Celsia. Rozdíl teplot mezi západem a východem území může být až deset stupňů.

Odpoledne však přibude oblačnosti a přijdou silné bouřky. „Počítáme s tím, že by to měly být bouřky, ve kterých se vyskytnou i kroupy. Mohou to být také přívalové srážky, případně i výraznější nárazy větrů. V bouřkách by ojediněle mohlo spadnout kolem 25 milimetrů,“ uvedla meteoroložka Milena Ferebeaureová.

Předpovědní výstražná informace ČHMÚ na silné bouřky platí pro Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj. Platit má až do dnešních 22:00 hodin. Zataženou oblohu s deštěm přinese i zítřek. Teploty v noci klesnou ke čtyřem stupňům. Oteplení se v dalších dnech nečeká.

Nahrávám video
Počasí pro dnešní den
Zdroj: ČT24

Následující období bude teplotně mírně pod průměrem

Po dvou teplotně nadprůměrných týdnech bude následující týden chladnější. V období od 29. dubna do 26. května bude podle meteorologů v Česku převládat počasí teplotně průměrné nebo slabě podprůměrné. Srážky budou průměrné nebo slabě nadprůměrné. Vyplývá to z měsíční předpovědi, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V týdenní předpovědi meteorologický ústav uvedl, že v pondělí bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty budou mezi deseti až šesti stupni, nejvyšší denní 14 až 18. Podobné počasí bude také v úterý a ve středu.

Od čtvrtka do neděle pak bude oblačno, místy přeháňky, přechodně až polojasno. V druhé polovině období přibývání oblačnosti i srážek, ojediněle bouřky. Denní teploty by měly být mezi 15 až 20 stupni Celsia.

ČHMÚ nyní vydává měsíční předpovědi bez konkrétních údajů o teplotách a množství očekávaných srážek, tyto předpovědi totiž příliš nevycházely. Nové výhledy tak udávají pouze pravděpodobnost, s jakou budou v daném období srážky a teploty podprůměrné, nadprůměrné či průměrné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude schvalovat návrh státního rozpočtu

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Jeho základní parametry se schodkem 310 miliard korun už schválili a ve středu budou rozhodovat o návrzích na přesuny uvnitř rozpočtu a pak schvalovat rozpočet jako celek. Vládní koalice složená z ANO, SPD a Motoristů má dostatek hlasů, aby svůj první rozpočet prosadila.
před 9 mminutami

Poslankyně Šichtařová se vzdává mandátu

Poslankyně z klubu SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) oznámila, že se vzdává mandátu. Zdůvodňuje to tím, že nemá možnost pokračovat v plnění slibů voličům při stávajícím složení dolní komory. Reagovala tak na rozhodnutí sněmovny, která pustila do druhého čtení unijní zákon o digitálních službách, což označila za obrovské zklamání. Šichtařovou má nahradit předseda pražské organizace SPD a městský zastupitel Josef Nerušil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoNěkteří se vyhýbají placení za parkování zakrytím registrační značky. Hrozí za to pokuta

Někteří řidiči se snaží vyhnout placení za parkování, jednoduše překryjí registrační značku. I za to jim ale hrozí pokuta. „Zakrývání nebo jakákoliv manipulace s registrační značkou vozidla je v silničním provozu nepřípustná. Řidič je tedy povinen ji mít umístěnou na předepsaném místě tak, aby byla dobře čitelná,“ vysvětluje mluvčí Policie ČR Violeta Siřišťová. Městský úřad pak může takovému šoférovi uložit pokutu od dvou do pěti tisíc korun. Tvrdší tresty hrozí za jízdu v takovém autě – pokuta až deset tisíc korun, ale také zákaz činnosti až na osmnáct měsíců. Ani zakrytím části registrační značky se navíc často placení nevyhnou, strážníci totiž dokážou její zbývající část dohledat. Také monitorovací auta s kamerami si dokážou poradit s neúplnými značkami.
před 8 hhodinami

VideoNedostatek míst ve speciálních třídách je problém, říká Krejčí

Vláda Andreje Babiše (ANO) avizuje „zásadní revizi“ inkluze. Zrušení inkluze neznamená, že děti se zdravotním postižením přestanou chodit do běžných tříd, řekl místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, mládež a sport Miroslav Krejčí (za Motoristy) v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. Krejčí uvádí jako problém nedostatek míst ve speciálních třídách, podle něj zejména v Praze. Děti s mentálním postižením, které potřebují speciálního pedagoga, pak končí v běžných třídách. Přitom dětem s lehkou mentální retardací je podle Krejčího lépe ve speciálních třídách. Krejčí zdůrazňuje, že resort školství teď musí zanalyzovat data z přihlášek na střední školy, aby se zjistily chybějící kapacity ve speciálních třídách. Krejčí chce, aby děti, které mají zájem chodit do speciálních tříd, do nich mohly nastoupit.
před 8 hhodinami

Jen žádost nestačí. U Nové zelené úsporám teď bude potřeba renovační pas

Nová zelená úsporám (NZÚ) bude pokračovat, program se ale dočká změn. Zájemci třeba budou potřebovat takzvaný renovační pas. Odborníci v tomto dokumentu popíší, jaký je stav budovy a co s ní udělat. Stát již většinově nebude energeticky úsporné přestavby dotovat, pouze zajistí bezúročný úvěr. Na dotace budou mít nárok jen nízkopříjmové domácnosti.
před 8 hhodinami

VideoDosud nepopsané osudy obětí holocaustu Romů a Sintů představuje nová databáze

Lidé si v pražské Ruzyni připomněli 83 let od hromadného transportu Romů a Sintů do koncentračního tábora v Osvětimi. Nacisté tam vyhladili většinu romské populace Čech a Moravy. Osudy obětí představuje také aktualizovaná databáze, která nově nabízí sto dosud nepopsaných příběhů.
před 9 hhodinami

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima prudce klesají. Severomořský Brent odepisuje přes deset procent a vrátil se tak pod 90 dolarů za barel. Jde o reakci na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sněmovna posunula zákon o digitální ekonomice do dalšího kola projednávání

Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesla Markéta Šichtařová (Svobodní, klub SPD). Šichtařová se později vzdala mandátu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...