Česko má obrovské zdroje suroviny budoucnosti. Lithium přilákalo i miliardáře Janečka

Nejnovější průzkumy potvrzují, že Česká republika má nejbohatší ložiska lithia z celé Evropské unie. Tento kov je považován za surovinu budoucnosti, používá se totiž při výrobě baterií pro nejmodernější technologie včetně elektromobilů. Kde se dřív těžil cín, je teď nově potenciál těžby bílého zlata - u nás konkrétně na Cínovci v Krušných horách. Jediným povolením k těžbě zatím disponuje soukromá firma, kterou ovládá investiční fond miliardáře Karla Janečka. Současnou situaci kolem suroviny mapoval David Havlík z Reportérů ČT.

Na Cínovci v Krušných horách existují podle průzkumů dva zdroje lithia. První ložisko je hluboko pod povrchem. Za druhé jsou považovány haldy, které vznikly během těžby cínu.

Právě výsypka po někdejší těžbě cínu je sice oproti prvnímu ložisku menším zdrojem suroviny, je ale mnohem dostupnější. A právě tady získala možnost těžby firma v područí skupiny RSJ Karla Janečka. „V písku jsou obsaženy lithné slídy, které z něj budeme oddělovat,“ říká mediální zástupce skupiny RSJ Martin Frýdl.

Sám miliardář přiznává, že s investicí měl i trochu štěstí. „Cena lithia od doby, kdy se investice uskutečnila, výrazně stoupla,“ uvedl pro Reportéry ČT. Navíc považuje těžbu kovu z odkaliště za ekologicky přínosnou, protože se tím čistí odpad vzniklý při těžbě cínu. 

Opuštěný důl na Cínovci
Zdroj: ČT24

Firma Cínovecká deponie koupila odkaliště od státního podniku DIAMO po veřejné soutěži v roce 2008, tedy zhruba rok od výroby prvního chytrého telefonu, a význam lithia byl tehdy na vzestupu. Odkaliště získala Cínovecká deponie za 866 tisíc korun, což se dá označit za pozoruhodně nízkou cenu.

Do krušnohorského projektu později vstoupila právě Janečkova skupina. Janeček ale jasně podmiňuje všechny obchody svých fondů etickým hlediskem a také se za ně zaručuje. 

Okolnosti prodeje odkaliště se odvíjejí od tehdejšího znaleckého posudku, který ho označil za nepotřebné pro stát. Státní podnik DIAMO uvádí, že obsah lithia byl před prodejem cínového odkaliště posouzen a těžba se jevila pro stát nerentabilní.

Děkan Fakulty životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem Martin Neruda ovšem soudí, že stát prodejem takového strategického ložiska z rukou státního podniku do rukou soukromých prostě zaspal dobu.

Stát má stále k dispozici největší ložisko v EU

Mediální zástupce skupiny RSJ Martin Frýdl odhaduje, že halda, na níž může jejich firma těžit, obsahuje zhruba 2300 tun čistého lithia. „Z něj se udělá uhličitan lithný a to je materiál, který se prodává na burzách. Má hodnotu kolem deseti tisíc dolarů za tunu, takže dejme tomu, že jde o nějaké nízké jednotky miliard, proti nimž musíte postavit samozřejmě náklady na těžbu, které už teď se pohybují v nějakých stovkách milionů jenom na přípravu těžby. A budou ještě mnohem vyšší,“ vypočítává mediální zástupce RSJ.

Karel Janeček
Zdroj: ISIFA/MAFRA/Petr Topič

Stát ale pořád vlastní podzemní ložisko lithia. Celkem jde o 1,2 milionu tun, což z České republiky činí velmoc ohledně této strategické suroviny. „Světové zdroje jsou odhadovány na 42 milionů tun lithia. (…) A Česká republika má velice významný podíl, protože zhruba kolem tří procent je právě na území České republiky. Co se týče Evropské unie, tam už se pohybujeme někde okolo 45-50 procent celkových zdrojů lithia dosud zjištěných v Evropské unii,“ vypočítává vedoucí odboru nerostných surovin České geologické služby Jaromír Starý.

Zajistit lidstvu dostatek elektrické energie je jedním z velkých úkolů současnosti. Nejde pouze o to, jak energii vyrobit, ale hlavně o to, jak ji spolehlivě uchovat.

S chytrými telefony a tablety se zájem výrobců o baterie s velkou kapacitou a výdrží výrazně zvýšil. A nejdéle vydrží baterie právě z lithia. To přitom bylo dlouho jen vedlejším produktem těžby nerostů, které se z podzemí získavaly po staletí. V Krušných horách šlo zejména o cín, wolfram a další kovy. 

Otázkou bude zpracování

Klíčovou otázkou se nyní zdá to, zda se bude lithium v Česku pouze těžit, nebo i zpracovávat. Podnikatel a komunální politik Martin Hausenblas (PRO!Ústí) poukazuje na to, že kov jen vytěžit a někam odvézt, z čehož by stát dostal pár procent, by znamenalo zmařenou příležitost.

A ministerstvo průmyslu a obchodu už plánuje možnosti zpracovávání lithia v Česku. „Pakliže by se tento projekt využívání českého lithia realizoval, je cílem ministerstva přispět k tomu, aby se podařilo lithium v České republice take zpracovávat pokud možno do co nejfinálnější podoby, ideálně až do podoby lithiových baterií, nebo dokonce elektromobilů,“ popisuje záměr ředitel odboru surovinové politiky Pavel Kavina.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle Martina Frýdla počítá RSJ s přepravou vytěžené suroviny do podniku ke zpracování. Vzhledem k tomu, že taková továrna v České republice v současnosti neexistuje, nedokáže říct, zda to bude v budoucnu právě podnik český. „Jde o to, kdy a zda se najdou v České republice firmy, které takovou továrnu postaví a budou zpracování provádět,“ uzavírá Frýdl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 1 hhodinou

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 3 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

Hmotnost kamionů bude od července kontrolovat Inspekce silniční dopravy

Od července bude hmotnost a technický stav nákladních aut kontrolovat Inspekce silniční dopravy. Podle stávající praxe může vůz zastavit a navést na kontrolní vážení pouze policista. Ke kamenolomu v obci na Pardubicku se s náměstkem ředitelky Centra služeb pro silniční dopravu Pavlem Bergmanem vydal štáb České televize, aby ukázal, jak kontrolní vážení kamionu probíhá a jak vysoká pokuta hrozí při porušení pravidel.
před 7 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 9 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 10 hhodinami

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 12 hhodinami
Načítání...