České nemocnice recyklují jednorázové nástroje, tvrdí MF DNES

Tuzemské nemocnice údajně vícekrát používají nástroje určené k jednorázové spotřebě (skalpely či kožní sešívačky), a mohou tak ohrozit zdraví pacientů, protože stoprocentní sterilizace není zaručena. V aktuálním vydání to tvrdí Mladá fronta DNES a odvolává se na anonymní výpovědi lékařů, sester a zjištění hygieniků. Ministerstvo zdravotnictví tvrzení listu odmítá a obrací se na právníky.

Pražští hygienici v posledních dvou letech odhalili sterilizaci jednorázových pomůcek v několika nemocnicích. Na Františku vícekrát čistili jednorázový extrakční balonek, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechala sterilizovat nástroj na vyšetření jater a Mladá fronta zmiňuje i Nemocnici Na Bulovce, kde měli sterilizovat nosní sondy a dýchací masky s prošlou použitelností.

Používání zdravotnických prostředků je v Nemocnici Na Bulovce velmi přísně kontrolováno, provádíme pravidelné vzdělávání pracovníků na toto téma a všechny prostředky určené k jednorázovému použití jsme navíc viditelně označili, aby nemohlo dojít k omylu a na první pohled bylo každému jasné, že jde o jednorázové prostředky, nikoliv prostředky k opakované sterilizaci.
Nemocnice Na Bulovce
v tiskovém prohlášení

Samotná Bulovka v reakci na tvrzení novin zdůrazňuje, že proexpirovaná a sterilizovaná sonda a maska nebyla do té doby použitá, ani jedna z pomůcek navíc nemůže být příčinou onemocnění, což ostatně i samotnému listu potvrdil hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Valenta.

Kontrolované nemocnice uvedly, že se to stalo jen ojediněle. Dohled pak zpřísnily. MF Dnes ovšem tvrdí, že „dochází k mnohem masivnějšímu používání sterilizovaných jednorázových pomůcek, než kolik odhalila hygiena“.

V českých nemocnicích se podle ní údajně opakovaně používají „hadičky“ a vodiče k endoskopům, které lékaři používají při vyšetřeních tlustého střeva, kožní sešívačky nebo skalpely.  Nikdo přitom nezaručí, že sterilizace jednorázovou pomůcku důkladně vyčistí. Zbytky biologického materiálu pak mohou být zdrojem mikroorganismů vyvolávajících infekci, lékařům se s ní údajně navíc hůř pracuje.

Anonymní svědectví o krvi na skalpelu

Deník se ve svém tvrzení opírá o anonymní svědectví lékařů a zdravotních sester a cituje prodejce nemocničních pomůcek, mimo jiné předsedu dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed Miroslava Paláta: „Nemocnice běžně sterilizují jednorázové nástroje třikrát i pětkrát. Ročně může jít o materiál za stovky milionů korun.“

„Každému laikovi je na první přečtení zřejmý motiv Miroslava Paláta – zvýšit prodeje jeho firmy a vydělat na českém zdravotnictví co nejvíce peněz,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. „Iva Bezděková (autorka článku – pozn. red.) se prostě v rámci senzacechtivosti postavila na stranu byznysu.“

Deník tvrdí, že roli hrají právě úspory, ke kterým zdravotníky nutí situace systému, a cituje anonymního gastroenterologa: „Kdybych jednorázové pomůcky vyhazoval, vyšel by mě materiál u jediné metody na 3,5 milionu korun. Jenže rozpočet mám u těchto výkonů jen 180 tisíc korun na rok.“

Ministerstvo tvrzení Mladé fronty odmítá

MF Dnes se odvolává i na fotografie jednorázového skalpelu používaného pro laparoskopii, na kterém je údajně navzdory sterilizaci vidět nános krve a tkáně. Fotografii podle deníku pořídila zdravotní sestra z blíže neuvedené okresní nemocnice.

„Takovýto nástroj by neměla nemocnice ke sterilizaci vůbec předat, protože virus chráněný v zaschlém biologickém materiálu může sterilizaci přežít,“ reagoval hygienik Valenta s tím, že pokuta v takových případech, a pokud dojde k poškození zdraví pacientů, dosahuje tří milionů, jinak je sankce ve výši padesáti tisíc korun. 

Ministerstvo tvrzení MF Dnes odmítá. „Je otázkou, proč autorka ještě nepodala trestní oznámení, což byla její povinnost, pokud má informace o spáchání trestného činu,“ uvádí. Text označuje za zmanipulovaný a lživý a celou záležitost předalo svým právníkům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Schválení rozpočtu rozjede výstavbu dopravní infrastruktury

Správci silnic i železnic vyčkávali kvůli nejistému financování s podpisem desítek smluv. Se schválením rozpočtu na tento rok se spouštějí nové dopravní stavby. Letos půjde do Státního fondu dopravní infrastruktury rekordních 169 miliard korun.
před 5 hhodinami

VideoHoliš i Půta věří, že vláda přistoupí na změnu rozpočtového určení daní

V pondělí se ve Strakově akademii poprvé setkají zástupci nové vlády s hejtmany. Hlavním tématem budou peníze pro regiony. Zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), který platí od roku 2005, podle hostů Duelu ČT24 – hejtmanů krajů Libereckého Martina Půty (SLK) a Zlínského Radima Holiše (ANO) – neodpovídá současnému stavu a je neudržitelný. „Pokud doneseme většinovou dohodu (hejtmanů na změně), vláda s ní bude pracovat,“ sdělil Holiš. „Já si dovedu představit i situaci, že vláda rozpočtové určení daní pro kraje změní bez dohody s kraji,“ řekl Půta. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 5 hhodinami

Města se kvůli propagaci obrací na influencery

Plzeň už třetím rokem využívá influencery k propagaci města. Podle organizace Visit Plzeň umožňuje takový marketingový nástroj s relativně nízkými náklady oslovit široké publikum a cílit na konkrétní skupiny návštěvníků. Spolupráce s tvůrci obsahu se přitom osvědčuje i v dalších regionech. Například Ostrov na Karlovarsku nyní hledá vlastního influencera a jihomoravská centrála cestovního ruchu s nimi pracuje dlouhodobě.
před 8 hhodinami

Snížení daně na pohonné hmoty nyní vláda neplánuje, ODS na něm trvá

Vládní koalice zatím nehodlá snižovat spotřební daň na benzin a naftu, oznámili v Debatě ČT její zástupci – místopředsedové sněmovny Patrik Nacher (ANO) a Jiří Barták (Motoristé) a šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Občanští demokraté ho však podle dalšího místopředsedy dolní komory Jana Skopečka (ODS) požadovat budou už nyní, kritizují podceňování situace. Pirátská poslankyně Olga Richterová upozornila na hrozící zdražování potravin. Poslanec Lukáš Vlček (STAN) zdůraznil dopad na ceny plynu a zemědělských hnojiv.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Havlíček: Česko má předjednaný kontrakt na zarezervování plynu na terminálech v USA

Česko má předjednaný dlouhodobý kontrakt na roční zarezervování 1,4 miliardy metrů krychlových plynu v terminálech v USA, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po příletu ze Spojených států. Cílem je podle něj diverzifikace zdrojů energie a posílení bezpečnosti.
před 9 hhodinami

Dávat víc než dvě procenta HDP na obranu je teď dle Schillerové nereálné

Závazek dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) je podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nezpochybnitelný. Slibovat vyšší výdaje ale není v současnosti reálné, uvedla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zástupci opozice kritizovali v debatě přístup vlády k obraně. Kabinet ANO, SPD a Motoristů podle nich neplní spojenecké závazky.
před 10 hhodinami

Senioři poptávají kurzy práce se smartphony. Preferují je před počítači

Focení, sociální sítě, poslech hudby, on-line nákupy nebo zdravotnické aplikace. Mezi seniory roste zájem o kurzy zacházení s chytrými telefony, potvrdili ČT oslovení organizátoři lekcí. Nejčastěji se penzisté učí v malých skupinách, existuje ale také možnost individuálních konzultací nebo jednorázových přednášek.
před 18 hhodinami

Armáda nabírá nové posily

Letošní plán armády je získat 2100 nových vojáků z povolání. Už teď v březnu hlásí, že se jí to z větší části daří. Na rozdíl od minulých let, kdy byl nábor slabší. Podle generálního štábu pomáhá jednodušší příjem nováčků, růst platů, ale i větší povědomí o možnostech služby. Třeba tento víkend se vojsko prezentuje i na festivalu Comic-Con v Praze.
před 19 hhodinami
Načítání...