Čech nalezený v Oslu už prý mluví česky a začíná si vzpomínat

Oslo - Čech trpící ztrátou paměti, který byl nalezen před Vánoci v norské metropoli Oslu, už mluví česky a údajně si začíná vzpomínat na svůj minulý život. Přispěl k tomu jeho sobotní dlouhý telefonický rozhovor s rodiči. „Odpoledne jsme spolu mluvili tři hodiny. Jsem velmi šťastný, byl to příjemný rozhovor,“ řekl muž, který si říká John Smith. Český ministr vnitra Milan Chovanec nevyloučil, že muž pracoval pro jeho úřad nebo pro českou policii.

Během konverzace se mu prý začaly vybavovat některé věci z dřívější doby a také jeho rodný jazyk. Doposud nalezenec sice rozuměl bez problémů češtině, ale hovořil výhradně anglicky. „Postupně jsem si zvykl mluvit česky. Bylo to zvláštní, jak se mi čeština vrátila,“ konstatoval. „Mluvili jsme o mém dětství, o všem, co se stalo, o mé práci, o novinářích před domem mých rodičů. Zdá se, že jsem měl hezký život,“ dodal.

Otec svému synovi po telefonu mimo jiné sdělil, že před incidentem pracoval v oboru počítačů a ekonomie a že byl konzultantem české policie. „Prý jsem pracoval na nějakém velkém případu. Otec si myslel, že mířím na Nový Zéland. Možná se cestou něco stalo, ale o tom nechci spekulovat,“ podotkl muž.

  • „My tu otázku intenzivně prověřujeme. Já nemohu teď vyloučit, že nepracoval pro vnitro, že nepracoval pro policii. Nepotvrdím to, v současné době to prověřujeme. Bereme tuto otázku velmi vážně, a až budou jasné výsledky, sdělíme je veřejnosti,“ uvedl Chovanec.

Český občan byl objeven 14. prosince v ulici Grenseveien ve východní části Osla ve sněhové závěji. Byl bez dokladů, na těle měl četná poranění a údajně si nepamatoval své jméno ani odkud pochází. Norská policie v úterý zveřejnila jeho fotografii ve snaze dozvědět se o dotyčném více. Ve středu česká policie identifikovala záhadného nalezence jako Čecha, jehož poznali v ČR jeho rodiče. V pátek to potvrdily testy DNA.

Podle internetových stránek televize NRK odcestuje otec nalezeného muže příští týden do Norska, aby přivezl syna do České republiky. V ČR si nalezenec zařídí potřebné nové doklady. Návratu do Česka se ale obává kvůli útočníkům, kteří ho loni napadli. Muž již dříve řekl, že byl okraden, zdrogován, delší dobu měl nejspíš svázané ruce a byl také patrně terčem sexuálního útoku. „Pořád se velmi bojím těch, co mi to udělali. Domnívám se, že v Česku pro mne není bezpečno. A ani si nejsem jistý, jestli je pro mne bezpečno v Norsku,“ uvedl.

Vydáno pod