Bradáčová: Politici svými výroky útočí na nejvyššího státního zástupce

Praha – Konflikt mezi světem politiky a justice hýbe v posledních týdnech českým veřejným prostorem. V aféře Nagyová probíhají další výslechy vrcholných českých politiků a brzy začne soud s Davidem Rathem. Sami politici se ostře opírají do státních zástupců, mluví se o prokurátorské republice. Proti tomu se zase ohrazuje Unie státních zástupců, která to považuje za nátlakové jednání. Podle vrchní státní zástupkyně v Praze a prezidentky unie Lenky Bradáčové míří politické tlaky zejména na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Cítíte se být pod tlakem politiků?
„Já bych neřekla, že jsem pod tlakem, a žádné z našich prohlášení o tlaku nemluvilo. Ohradili jsme se proti tomu, jaká slova byla vznesena na adresu státních zástupců. Především se to týkalo osobních útoků na adresu vrchního státního zástupce v Olomouci a dalších státních zástupců. Rozumím tomu a vnímám jako zcela legitimní, že veřejnost i politici mají právo na kritiku státního zastupitelství jako jedné z institucí veřejné moci, ale tato kritika by měla mít určité parametry, být uvážlivá a opřená o argumenty a neměla by sklouzávat k osobním útokům.“

Říkáte, že jste nemluvili o tlaku, přesto ve vyjádření Výkonného výboru Unie státních zástupců mimo jiné stojí: „…nesmí být nátlakem a osobním napadáním…“
"To jsou ty osobní výpady, o kterých mluvím a kterých by se měli všichni vyvarovat. Rozumím tomu, že část osob je na kauze osobně zainteresována, zejména subjekty trestního řízení. I v minulosti byli někteří státní zástupci včetně mě napadáni, že například kauza doktora Ratha je politická, že je potřeba, aby se státní zástupci neorientovali jen na část politického spektra. Tyto věci jsou ale pro trestní řízení naprosto irelevantní. A podobné výroky jsou slyšet i dnes. U zainteresovaných osob vnímám tyto výroky jako součást obhajoby, která je legitimní. Pak jsou tu však ještě výroky osob, které by měly být ve vztahu k této trestní věci hodnotově neutrální, tedy veřejných činitelů. Ti přece také určují pravidla pro justici a seděli třeba v parlamentu v době, kdy se tvořily mantinely pro státní zastupitelství.

Lenka Bradáčová hostem Událostí, komentářů (zdroj: ČT24)

Například bývalý premiér a poslanec za ODS Petr Nečas si nebere žádné servítky a naznačuje, že v jeho kauze může jít o soupeření o vliv mezi státními zástupci.
„Já osobně nic takového nepociťuji. Kdyby se tato kauza zpracovávala v Praze, tak by se na ní podíleli pražští státní zástupci. Doktor Ištvan ani nikdo z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci si o tuto kauzu neřekl, byla delegována nejvyšším státním zástupcem z Prahy. A to proto, že bývalý náměstek vrchního státního zástupce byl v oné kauze zainteresován. Bylo tak vyloučeno, že by se tím mohlo pražské vrchní státní zastupitelství zabývat. Tuto teorii pana expremiéra tedy nesdílím.“

Jsou pro vás slova pana Nečase kritikou člověka, který je součástí a hybatelem celé kauzy?
„Už tím, že vrchní státní zástupce v Olomouci informoval veřejnost, že se pokusí podat žádost o vydání Petra Nečase Poslaneckou sněmovnou, je bývalý premiér v kauze zainteresován. Mohl být subjektem trestního řízení, stal se svědkem. Tyto jeho reakce odděluji od výroků lidí neutrálních. Nevím, co těmito výroky sleduje, zda svou budoucí či současnou obhajobu, nebo něco jiného.“

V případě osob, které by měly podle vás být hodnotově neutrální, se jedná o tlak přes média, nebo ho cítíte i jinými cestami?
„To nemohu komentovat, neboť kauza se nezpracovává v českých krajích a na pražském vrchním státním zastupitelství. Ve vztahu ke mně jsem žádný takový tlak nezaznamenala, nemohu ale mluvit za své kolegy.“

Marie Benešová
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Vy sama jste se podílela na přípravě návrhu zákona o státních zástupcích. Ten ale nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová vzápětí po svém nástupu stáhla z Poslanecké sněmovny. Proč s tímto krokem nesouhlasíte?
„Tato norma nevznikla z měsíce na měsíc, byla několik let diskutována uvnitř státního zastupitelství, dvěma předchozími ministry i napříč politickým spektrem. Přiznávám, že názory na tuto normu nejsou jednolité. Samotný zákon o státním zastupitelství není jenom přelepováním názvů úřadů, ale je opravdu systémovou změnou. Je změnou ve vztahu k fungování funkcionářů státního zastupitelství, kteří jsou hlavním hlasem celé soustavy. Podle mého názoru je to norma moderní a může zlepšit chod státního zastupitelství. Nikdo ale nemohl čekat, že souhlas bude stoprocentní.“

Autoři návrhu jsou rovněž kritizováni za snahu neúměrně posílit postavení nejvyššího státního zástupce tím, že budou zrušena dvě stávající vrchní státní zastupitelství. Také by pod nejvyššího státního zástupce měl spadat specializovaný protikorupční útvar a měl by k ruce poradní sbor se silným hlasem. Je potřeba posílit nezávislost státních zástupců takto silně?
„Soustava státních zastupitelství je velmi zranitelná, jak se ukazuje i na této kauze, přes osobu nejvyššího státního zástupce. Jedná se o jediného funkcionáře v celé soustavě, který může být bezdůvodně odvolán. Ve chvíli, kdy by nejvyšší představitel, od něhož se fungování celého zastupitelství odvíjí, byl jmenován na dobu určitou a byly by jasně stanoveny možné důvody pro jeho odvolání v kárném řízení, tak bychom tu dnes nediskutovali o tom, zda má být státní zastupitelství více nebo méně nezávislé.“

Pavel Zeman
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Podle vás je tedy pozice nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana slabá, protože může být bezdůvodně odvolán. Jak se to projevuje v současné kauze?
„Pokud by v médiích probíhaly různé diskuse a my si neuvědomovali, že nejvyšší státní zástupce je osobou velmi ohroženou a může být vyměněn bez jakéhokoliv důvodu, tak bychom všechny tyto tlaky vnímali jen jako vyjádření médií. Neusilovali bychom o to, aby osoba nejvyššího státního zástupce byla fixována. Pokud se vymění, přicházejí na řadu vrchní státní zástupci, vůči kterým má návrhové oprávnění. Pak je legitimní se zeptat, zda se může vrchní státní zástupce obávat, že při příchodu nového nejvyššího státního zástupce bude podán návrh na jeho odvolání.“

Myslíte si, že kdyby nejvyšší státní zástupce byl jmenován na dobu určitou a nemohl být odvolán, probíhala by ta kauza čistě formálně jinak?
„Ne, to si nemyslím. Nejde ale o průběh kauzy po stránce procesní, ale o to, jak státní zastupitelství vnímá některé výroky politiků.“

Vnímáte tedy tyto výroky tak, že útočí na nejvyššího státního zástupce?
„Já je tak vnímám.“

Takže je to podle vás pohrůžka od politiků?
„Přesně tak, v minulosti jsme toho byli svědky opakovaně a zažila to i současná ministryně spravedlnosti, která byla odvolána kvůli podobně problémové kauze katarského prince. Došlo k určitým neshodám, politická scéna se domnívala, že kauza měla být řešena jiným způsobem. Postava nejvyššího státního zástupce je pro bezproblémové fungování státního zastupitelství klíčová.“

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek se nechal slyšet, že tím, že tento návrh byl stažen z Poslanecké sněmovny, je už v podstatě mrtvý. Myslíte si, že je to konec celého návrhu zákona?
„Byla bych ráda, kdyby se pletl, a věřím, že ať již budou volby předčasné, nebo v řádném termínu, tak nová sněmovna ten návrh znovu zvedne a budoucí ministři spravedlnosti budou o tomto zákoně diskutovat.“

Věříte tomu, že ministryně Benešová chce tento návrh přepracovat?
„Sporné oblasti, se kterými seznámila mě, nejvyššího státního zástupce i vrchního státního zástupce v Olomouci, tedy ohledně rozpočtu a důchodové renty, to jsou řešitelné záležitosti. Není to tak, že by státní zastupitelství nemělo tuto ambici. Soudci už několik let usilují o rozpočtovou samostatnost a nedaří se jim to. V současné době si neumím představit, že by se státnímu zastupitelství podařilo mít samostatný rozpočet. Tím by se naprosto změnily parametry a ministr spravedlnosti by přestal být správcem státního zastupitelství. To už jsme u naprosto jiného modelu, tedy ještě zásadnější samostatnosti a nezávislosti.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...