Blokace až na týden. Vyhláška chce zpřísnit zneužívání tísňových linek

6 minut
Události: Vyhláška chce zpřísnit zneužívání tísňových linek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo vnitra připravuje vyhlášku, která má zpřísnit postihy za zneužívání tísňových linek. Počet takových případů totiž narůstá. V případě opakovaného zneužívání tísňové linky počítá připravovaná vyhláška s možností volajícího zablokovat až na 168 hodin. V krajních případech bude možné číslo blokovat úplně.

Jen operátoři linky 112 odbaví ročně okolo dvou milionů osmi set tisíc telefonátů. Asi osmdesát procent z nich však spadá do kategorie takzvaných zlomyslných hovorů – tedy těch, kdy člověk pomoc hasičů, policistů ani záchranářů ve skutečnosti nepotřebuje.

Například karlovarští záchranáři evidují jen za poslední měsíc čtyři takové případy. Jeden dokonce předali policii. Podle jejich mluvčího Radka Hese šlo „o nějakých dva tisíce až 2300 hovorů za jednu noc. V podstatě když se to přepočítávalo na čas, tak to vycházelo skoro každých deset sekund jedno tísňové volání“.

Překvapivé pro operátory nejsou ani vulgární nadávky či opakované volání a následné rychlé zavěšení. Již nyní jim zákon umožňuje v takových případech volajícího na čtyřiadvacet hodin zablokovat.

Podle náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petra Ošlejška je cílem vyhlášky stanovit jednotná pravidla, „která by platila právě na tísňové lince 112 a na dalších tísňových linkách, přičemž je nám umožněno zajistit tu blokaci buď na těch 24, 72 nebo 168 hodin a případně i požádat mobilního operátora, aby to zařízení anebo SIM kartu trvale odpojil ze sítě“.

Například v případě méně častého bezdůvodného přivolání hasičů na místo zahájí podle Ošlejška hasičský sbor s dotyčnou osobou správní řízení. Takovému volajícímu hrozí desetitisícové pokuty. Některé závažnější případy přebírá policie. Důkladněji se zabývá třeba telefonáty, kdy volající nahlásí bombu.

Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík upozorňuje, že hranice mezi zlomyslným telefonátem a trestným činem je často velmi tenká. „Od toho jsou pak naši analytici, naši kriminalisté, aby vyhodnotili, zdali ta úroveň nebezpečí, které je proklamováno, je tak velká,“ vysvětlil Moravčík.

Český telekomunikační úřad může už teď lidem, kteří dispečery opakovaně vytěžují, uložit pokutu do výše 200 tisíc korun. Pokud volající páchá přestupek opakovaně, částka se vyšplhá i na dvojnásobek.

Důvodem pro zatěžování linek je i osamělost

Důvody, které mohou být motivací pro zadání čísla tísňové linky, jsou podle odborníků touha po pozornosti, osamělost a někdy i vážné psychické obtíže. V případě potřeby se lidé mají obracet na linky důvěry nebo krizová centra.

  • Linka bezpečí pro děti a studenty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 116 111 nonstop, zdarma
  • Linka první psychické pomoci pro dospělé –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 116 123 nonstop, zdarma
  • Linka seniorů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 800 200 007 od 8 do 20 hodin, zdarma

„Z mého pohledu psychologa – ideální řešení už máme. Máme krizová centra, máme řadu linek důvěry, kam lidé mohou volat, a to je přesně to místo, kam všichni ti lidé, kteří třeba nemají blízké, nemohou kvalitně komunikovat s druhými, tak tam mohou zavolat a radit se,“ říká psycholog z Národního ústavu duševního zdraví Marek Preiss.

„Jsme tu pro lidi, kteří se necítí dobře, kteří prožívají nějakou akutní krizi, nevědí si s ní rady a potřebují pomoc. A jestli nám volá někdo, kdo tu linku zneužívá – občas se to stane a kvůli tomu, že ta linka je zatížená těmito hovory, se možná v tu chvíli nedovolá někdo, kdo by to potřeboval,“ popisuje metodička služeb Linka první psychické pomoci Jarmila Kubáňková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 1 hhodinou

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 1 hhodinou

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 2 hhodinami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 2 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 11 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 12 hhodinami
Načítání...