Blokace až na týden. Vyhláška chce zpřísnit zneužívání tísňových linek

6 minut
Události: Vyhláška chce zpřísnit zneužívání tísňových linek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo vnitra připravuje vyhlášku, která má zpřísnit postihy za zneužívání tísňových linek. Počet takových případů totiž narůstá. V případě opakovaného zneužívání tísňové linky počítá připravovaná vyhláška s možností volajícího zablokovat až na 168 hodin. V krajních případech bude možné číslo blokovat úplně.

Jen operátoři linky 112 odbaví ročně okolo dvou milionů osmi set tisíc telefonátů. Asi osmdesát procent z nich však spadá do kategorie takzvaných zlomyslných hovorů – tedy těch, kdy člověk pomoc hasičů, policistů ani záchranářů ve skutečnosti nepotřebuje.

Například karlovarští záchranáři evidují jen za poslední měsíc čtyři takové případy. Jeden dokonce předali policii. Podle jejich mluvčího Radka Hese šlo „o nějakých dva tisíce až 2300 hovorů za jednu noc. V podstatě když se to přepočítávalo na čas, tak to vycházelo skoro každých deset sekund jedno tísňové volání“.

Překvapivé pro operátory nejsou ani vulgární nadávky či opakované volání a následné rychlé zavěšení. Již nyní jim zákon umožňuje v takových případech volajícího na čtyřiadvacet hodin zablokovat.

Podle náměstka generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petra Ošlejška je cílem vyhlášky stanovit jednotná pravidla, „která by platila právě na tísňové lince 112 a na dalších tísňových linkách, přičemž je nám umožněno zajistit tu blokaci buď na těch 24, 72 nebo 168 hodin a případně i požádat mobilního operátora, aby to zařízení anebo SIM kartu trvale odpojil ze sítě“.

Například v případě méně častého bezdůvodného přivolání hasičů na místo zahájí podle Ošlejška hasičský sbor s dotyčnou osobou správní řízení. Takovému volajícímu hrozí desetitisícové pokuty. Některé závažnější případy přebírá policie. Důkladněji se zabývá třeba telefonáty, kdy volající nahlásí bombu.

Mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík upozorňuje, že hranice mezi zlomyslným telefonátem a trestným činem je často velmi tenká. „Od toho jsou pak naši analytici, naši kriminalisté, aby vyhodnotili, zdali ta úroveň nebezpečí, které je proklamováno, je tak velká,“ vysvětlil Moravčík.

Český telekomunikační úřad může už teď lidem, kteří dispečery opakovaně vytěžují, uložit pokutu do výše 200 tisíc korun. Pokud volající páchá přestupek opakovaně, částka se vyšplhá i na dvojnásobek.

Důvodem pro zatěžování linek je i osamělost

Důvody, které mohou být motivací pro zadání čísla tísňové linky, jsou podle odborníků touha po pozornosti, osamělost a někdy i vážné psychické obtíže. V případě potřeby se lidé mají obracet na linky důvěry nebo krizová centra.

  • Linka bezpečí pro děti a studenty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 116 111 nonstop, zdarma
  • Linka první psychické pomoci pro dospělé –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 116 123 nonstop, zdarma
  • Linka seniorů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 800 200 007 od 8 do 20 hodin, zdarma

„Z mého pohledu psychologa – ideální řešení už máme. Máme krizová centra, máme řadu linek důvěry, kam lidé mohou volat, a to je přesně to místo, kam všichni ti lidé, kteří třeba nemají blízké, nemohou kvalitně komunikovat s druhými, tak tam mohou zavolat a radit se,“ říká psycholog z Národního ústavu duševního zdraví Marek Preiss.

„Jsme tu pro lidi, kteří se necítí dobře, kteří prožívají nějakou akutní krizi, nevědí si s ní rady a potřebují pomoc. A jestli nám volá někdo, kdo tu linku zneužívá – občas se to stane a kvůli tomu, že ta linka je zatížená těmito hovory, se možná v tu chvíli nedovolá někdo, kdo by to potřeboval,“ popisuje metodička služeb Linka první psychické pomoci Jarmila Kubáňková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...