Během noci nejsou v povodňových oblastech očekávány větší srážky

Praha - V povodněmi nejpostiženějších oblastech severní a střední Moravy a jižních Čech dnes příliš nepršelo a hladiny řek výrazně nestoupaly. Lidé odstraňovali následky záplav, kraje a instituce vyčíslovaly škody, zatím činí pět miliard korun. Vláda ještě dnes uvolní další peníze pro nejhůře postižené kraje a poskytne jim také pomoc ze státních hmotných rezerv. Povodně a obnova po nich však negativním způsobem ovlivní příjmy i výdaje státního rozpočtu. Humanitární organizace shromáždily pro lidi postižené živelnou pohromou 12 milionů korun. Armáda poslala do oblastí postižených povodněmi dalších 100 vojáků. Nyní je jich nasazeno celkem 698.

Dnes odpoledne rozvodněná Blanice, která na jihu Čech zaplavila desítky domů, kulminovala v Putimi, v Protivíně začala voda pozvolna klesat. Podle nejnovějšího meteorologického modelu se na oblast valí další pásmo bouří a hydrometeorologové nedokáží odhadnout, zda přijdou i přívalové deště a s jakou silou udeří. Ve večerních hodinách se po krátké přehánce utvořila dvaceticentimetreová přílivová vlna, která v 22:00 dorazila do obce Strunkovice nad Blanicí.

Problémy s přívalovými dešti dnes pocítili také lidé v Moravské Třebové na Svitavsku, kde byly dnes po poledni zaplaveny některé ulice a sklepy domů. Nebyly však hlášeny žádné větší škody. Na severu Čech byla dnes odpoledne kvůli vysoké vodě v Labi uzavřena silnice z Děčína do Dolního Žlebu.

V zaplavených oblastech na Moravě byl klid, lidé však s obavami očekávají, zda se naplní předpovědi hydrometeorologů, kteří varovali, že večer zasáhnou prudké bouře a srážky Zlínský a Moravskolezský kraj. O moc více by už ale stoupat neměl. V současnosti je druhý povodňový stupeň pouze na Odře u obce Bartošice. 

Meteorolog ČT Pavel Karas:


„Odhadované srážkové úhrny mluví o 20 případně až 60 milimetrech vody, které mohou spadnout během jedné až tří hodin. Toto velké množství vody může zvedat hladiny zejména na menších a středních tocích.“

V Praze sahají k preventivním opatřením

V Divadelní ulici v Praze 1 už stojí preventivně protipovodňová hrazení a jsou vyklizené náplavky. Průtok řeky je v metropoli přibližně sedmkrát větší, než je obvyklé. Hladiny zejména menších toků budou nejspíš zase stoupat a může na nich být vyhlášen druhý i třetí stupeň povodňového aktivity, tedy pohotovost a ohrožení.

Krizové centrum na Novojičínsku nyní nutně potřebuje nové ponožky, spodní prádlo, gumové holinky, pláštěnky a vysoušeče. Aktuální seznam všech nejpotřebnějších věcí je zde. Na Jesenicku, kde voda zasáhla 18 obcí, prodloužil hejtman stav nebezpečí do 15. července. S odstraňováním škod zde pomáhá asi 60 vojáků.

Vláda ještě dnes uvolní finance pro nejhůře postižené oblasti

Kraje, obce a instituce dnes vyčíslily povodňové škody. Olomoucký hejtman Martin Tesařík odhadl škody na Jesenicku na miliardu korun, v okolí Hranic na Přerovsku na stovky milionů. Na Valašskomeziříčsku činí škoda desítky milionů korun. K podobnému odhadu škod ve výši jedné miliardy korun také v Moravskoslezském kraji.

Ještě dnes vláda uvolní další peníze pro nejhůře postižené kraje a ze státních hmotných rezerv jim poskytne mostní konstrukce, vysoušeče místností a další techniku a materiál. Povodně si od středy vyžádaly už 13 lidských životů a škody pravděpodobně převýší škody z povodní v roce 2006, kdy dosáhly 5,6 miliardy korun.

Krizový štáb Jihočeského kraje zřídil informační telefonní číslo pro obyvatele postižených obcí 800 100 450. Získají na něm aktuální informace o stavu na vodních tocích, ale také kontakty, kam se obracet o pomoc. Občané, kteří potřebují informace z povodněmi zasaženého Jesenicka, mohou využít nové informační linky na telefonním čísle 724 186 926. Pomoci obětem povodní lze zasláním finančního obnosu na účet 72027202/0300, který zřídila nadace Člověk v tísni, či zasláním dárcovské SMS ve tvaru „DMS POVODNE09“ na číslo 87777.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 1 hhodinou

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
15:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem také rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali i o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
04:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
17:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 5 hhodinami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 5 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 5 hhodinami
Načítání...