Bártův poslanecký mandát může vyvolat další koaliční krizi

Praha - Korupční aféra Věcí veřejných nekončí. Koaliční partnery teď především zajímá, jak se strana postaví k byť zatím nepravomocnému rozsudku nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Po Bártovi chtějí, aby splnil slib a úplně odešel z politiky. Pokud se mandátu nevzdá, hrozí patrně další koaliční roztržka. Podle místopředsedkyně VV a Bártovy manželky Kateřiny Klasnové ale získal Vít Bárta svůj poslanecký mandát od voličů, a je proto na něm, jak s ním naloží.

Vít Bárta těsně po vynesení rozsudku oznámil veřejnosti, že rezignuje na své politické funkce - pozastavuje členství ve VV a rezignuje na funkci předsedy poslaneckého klubu. Ostatní strany se však obávají, že jsou to jen slova do větru. Věci veřejné totiž už v minulých dnech několikrát měnily názor a podle koaličních partnerů tak ztrácejí věrohodnost.

Jedná se především o to, jak Bárta naloží se svým dalším působením ve funkci poslance. Pokud bude i jako pravomocně odsouzený otálet, může způsobit rozpad vládní koalice. „Nedovedu si představit, že bysme zůstali ve vládě s pravomocně odsouzeným člověkem nebo členem koalice, který byl odsouzen za korupci,“ řekl v Událostech, komentářích předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) by měl Bárta v řádech dnů zvážit svoji situaci a rozhodnout se způsobem, který bude ku prospěchu vládní koalice: „To znamená odejde úplně z politiky.“

Koalice požaduje Bártův odchod z politiky (zdroj: ČT24)

Špičky nejmenší vládní strany nicméně Víta Bártu v odvolání proti rozsudku podpořily. Spolustraníci mu poděkovali za to, že vyvodil odpovědnost, když odstoupil z ministerského postu, z vedení klubu a pozastavil i členství ve straně. Ke složení poslaneckého mandátu ho nevyzvali. „Mandát získal Vít Bárta od voličů a je čistě na něm, jak se zachová,“ míní jeho manželka a místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

Podle opoziční ČSSD je rozhodnutí soudu dalším signálem, že je čas na okamžitý konec koalice. „Ta vláda s VV ztratí jakoukoliv legitimitu. Já si vůbec neumím představit, že vláda s účastí takovéto strany, o které sami koaliční politici říkají, že je slizká a odporná, by mohla pokračovat,“ uved senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Vydáno pod