Historik Jiří Pernes, profesorka a politoložka Soňa Szomolányiová, poslanec Marek Benda (ODS), historik Miroslav Vaněk. ČT24 se ptá osobností, jak hodnotí rozdělení Československa po pětadvaceti letech.
Bál jsem se, že na rozdělení doplatíme, vzpomíná Pernes
„Rozdělení Československa se mi nelíbilo. Odmalička jsem byl veden k tomu, že Češi, Moravané a Slováci patří k sobě a že jejich úkolem je budovat společný stát a bránit společný stát,“ konstatoval historik Jiří Pernes.
Obával se, že na rozdělení státu doplatíme všichni: „Pětadvacet let, které uplynuly, mě ale přesvědčily o tom, že jsem se mýlil. Že pro Slováky bylo dobré, že se oddělili a že žijí svým samostatným životem. Stejně jako ostatně Češi.“
Proti rozdělení byla na začátku i politoložka, socioložka Soňa Szomolányiová. Důsledky po 25 letech ale podle ní také nejsou tak zlé, jak očekávala: „Dnes je moje nostalgie výrazně oslabená, protože jste si zvolili za prezidenta Zemana, a nejoblíbenější politik je Babiš. Ten je sice původem Slovák, ale zvolili jste si ho sami,“ vzkázala do Česka.
„Celkově (rozdělení) přispělo k občanské emancipaci slovenské společnosti, protože když se vyřešila národní otázka, tak se konečně naskytl prostor věnovat tomu, jaký charakter bude mít nový samostatný stát,“ dodala.
Poslanec ODS Marek Benda považuje téměř za zázrak, že se podařilo stát rozdělit ústavním způsobem. „Nedošlo k žádným konfliktům, jako jsme pak zažili v bývalé Jugoslávii. Dnes jsou česko-slovenské vztahy snad nejlepší v historii a národy se vzájemně mimořádně obohacují.“
Historik Miroslav Vaněk hodnotí nejvýznamněji samotný proces rozpadu státu. „Rozhodlo se o velmi důležitých otázkách, jako je svrchovanost, státní hranice nebo otázky majetku. Vše se vyřešilo ve prospěch obou států. Dnes vidíme, že oba státy nějakým způsobem prosperují.“
Odpovědi v nezkrácené podobě najdete v přiloženém videu.