Armáda zřejmě dostane příští rok z rozpočtu miliardu navíc

Praha – Návrh státního rozpočtu pro příští rok přidává skoro miliardu navíc ministerstvu obrany. Vedení resortu chce dodatečné finance použít na údržbu nemovitostí, nákup nových zbraní a modernizaci zbraňových systémů. Na shromáždění armádních velitelů to dnes řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. V minulých letech kritizovali snižování výdajů na obranu vojenští velitelé i vysocí představitelé ministerstva obrany.

Podle Picka 350 milionů využije ještě letos, například na opravy vrtulníků Mi-171Š. Dalších 700 milionů navíc by měla mít armáda k dispozici v příštím roce. „Samozřejmě částečně tyto finanční prostředky půjdou na nové zbraně a zbraňové systémy,“ uvedl ministr obrany v demisi. „Já si myslím, že přemýšlení o tom, jak uplatnit miliardu, rozhodně nedá moc práce,“ dodal náčelník generálního štábu Petr Pavel. Armáda má podle něj mnohem více položek na seznamu, než na co stačí dodatečná miliarda korun.   

Při současné nízké úrovni rozpočtu dělá armádě problém i udržení nejnutnějších schopností na současné úrovni, protože jsou nutné investice do oprav a servisu techniky, vysvětlil. „Pořád před sebou tlačíme balvan, který nás hodně tíží. A ta miliarda z něj umaže jenom část,“ řekl Pavel. Letos se rozpočet ministerstva pohyboval kolem 42 miliard korun. 

Ministr v demisi doufá, že se navýšením rozpočtu mění trend z posledních let, kdy státní výdaje na armádu stále klesaly. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je finanční stabilita pro obranu důležitá. Kvůli ní je ale potřeba politické shody na prioritách armády, uvedl v projevu na dnešním shromáždění velitelů na ministerstvu obrany.   

„Věříme, že je to náznak změny,“ okomentoval Picek plánované zvýšení obranného rozpočtu. Rusnok zdůraznil nutnost dlouhodobého plánování, pro které je důležitá finanční stabilita. „A proto velmi usiluji a budu i dále usilovat, abychom posilovali konsenzus hlavních politických sil na základních principech obrany státu,“ uvedl Rusnok.

Sestřih projevů z Velitelského shromáždění (zdroj: ČT24)