Arbitráž ČR a Diag Human přezkoumá česko-švýcarský senát

Praha - Tříčlenný česko-švýcarský senát bude rozhodovat o přezkumu nálezu v arbitráži České republiky a společnosti Diag Human. V senátu zasednou Petr Kužel, Milan Kindl a Damian Della Ca. Petra Kuželu, který je prezidentem  Hospodářské komory, jmenoval předsedou senátu ve čtvrtek soud, jehož verdikt zatím není pravomocný. Ministerstvo zdravotnictví, které návrh na jmenování podalo, je s rozhodnutím soudu spokojeno.

Protože se ČR a Diag Human nedokázaly shodnout na třetím arbitrovi, musel rozhodce vybrat Obvodní soud pro Prahu 6. Podle ministerstva přispěje rozhodnutí soudu k rychlému ukončení mnoho let trvající kauzy.

Zbylé dva rozhodce určily samotné strany sporu podle zákona o rozhodčím řízení. Česko jmenovalo arbitrem proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla, Diag Human zvolil švýcarského právníka Damiana Della Ca, neboť podle advokáta firmy Jana Kalvody chce Diag Human za rozhodce člověka bez českého občanství. Věří totiž, že by jinak čelil nátlaku a hrozbám ze strany státu.

Podle původního rozhodčího nálezu ze srpna letošního roku má stát uhradit firmě Diag Human zhruba devět miliard korun za škody, které společnosti způsobil na trhu s krevní plazmou. ČR peníze platit nechce, Diag Human naopak věří, že firmě náleží suma i s úroky zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti volnou úvahou přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že Diag Human se chce odvolat i proti čtvrtečnímu rozhodnutí soudu o jmenování Kužela arbitrem. Firmě podle deníku vadí, že za ČR nyní jedná ministerstvo zdravotnictví, a nikoliv Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému tuto roli přisuzuje zákon. Diag Human se obává, že budoucí rozhodčí nález by kvůli tomu mohl být nevykonatelný pro zmatečnost.

  • Petr Kužel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/398/39717.jpg
  • Advokát a bývalý ministr autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/157/15686.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
11:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 2 hhodinami

Ministr Šebestyán odvolal ředitele Lesů ČR Šafaříka

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) ve středu odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka. Dočasným řízením podniku je pověřený výrobně-technický ředitel Libor Strakoš. Ředitelem Lesů ČR byl Šafařík od listopadu 2022, jmenoval ho tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z vlády Petra Fialy (ODS). Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Šafařík sdělil, že rozhodnutí ministra respektuje.
10:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Turek bude zmocněncem na resortu životního prostředí na základě smlouvy či dohody

Poslanec Motoristů Filip Turek bude jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal zaměstnancem ministerstva životního prostředí na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti. Vyplývá to ze statutu zmocněnce, který schválila vláda. Za výkon své funkce bude odpovídat vládě, která ho jmenuje a odvolává na návrh ministra životního prostředí. Turek by měl mimo jiné zastupovat vládu při jednáních s orgány Evropské unie a neformálních mezinárodních konzultacích v oblasti klimatu v rozsahu pověření vládou.
14:28Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 7 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 8 hhodinami

Státní zástupkyně obžalovala Feriho z dalšího znásilnění

Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 v úterý obžalovala bývalého poslance Dominika Feriho z dalšího znásilnění. Vyplývá to z informací, které ve středu sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
12:32Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...