Analýza ČSSD: Paroubek je jedním z viníků volebního neúspěchu

Praha - Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek je jedním z viníků volební porážky levice. Tvrdí to předběžná stranická analýza voleb. Sociální demokraté tak Paroubkovi poprvé od sněmovních voleb přiznali podíl na volebním neúspěchu strany. Z analýzy také vyplývá, že Paroubek nezvládl předvolební debaty s lídrem ODS Petrem Nečasem, byl zdaleka nejméně oblíbeným lídrem u nerozhodnutých voličů a kvůli své „výrazné osobnosti“ byl snadným terčem u nerozhodnutých voličů. Proti analýze se nicméně ostře postavil ústřední volební manažer ČSSD pro sněmovní volby Jaroslav Tvrdík.

Vypracování předběžné analýzy si u poradce Lidového domu Oty Novotného podle Tvrdíka vyžádal úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Vedení ČSSD ji neprojednávalo, ale vzalo ji pouze na vědomí. Sobotka uvedl, že si sociální demokracie zadá analýzu u nezávislých odborníků. Tvrdík závěry odmítl a řekl, že souhlasí pouze s tím, že mnoho voličů mohly ovlivnit průzkumy veřejného mínění, které pro ČSSD vyznívaly příznivě. Nerozhodnutí či váhající voliči si zřejmě řekli, že má ČSSD vítězství v kapse, a dali hlasy raději straně bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana. Tvrdík si prý chce počkat raději na hloubkovou analýzu.

Paroubek zkritizoval kolegy, vinu však nese i on

Sociální demokracie sice v květnových volbách do sněmovny získala nejvíce hlasů, její výsledek ale nebyl takový, aby mohla sestavit vládu. Paroubek reagoval odstoupením z čela strany, že by byl za výsledek voleb přímo odpovědný ale doposud veřejně nepřiznal. Ve stranickém bulletinu naopak kritizoval stranické kolegy, šéfa kampaně, voliče a pravicová média. „Je otázkou, zda vítězství ve volbách, byť slabé, není v tomto ohledu ještě zázrakem,“ napsal Paroubek.

„Před volbami vyjádřilo celkem 15 procent voličů názor, že předvolební debaty Paroubka s Nečasem mohou změnit jejich rozhodnutí, koho volit. Je velmi pravděpodobné, že tyto nadstandardně sledované debaty motivovaly část sympatizantů ČSSD k tomu, že nás nevolili,“ uvedl autor analýzy Oto Novotný. „Jiřího Paroubka pozitivně hodnotilo jen 18 procent nerozhodnutých, což je zdaleka nejméně ze všech lídrů. Potenciál ČSSD byl proto velmi omezený,“ uvádí zpráva ČSSD.

Část viny nese podle analýzy i expředseda sněmovny Miloslav Vlček, který z funkce odstoupil po aféře s podezřelými dotacemi a půjčkami. Chybou ČSSD byla také ztráta přízně u mladých lidí a bojkot některých médií.

Předseda ČSSD
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 1 hhodinou

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 2 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 12 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 15 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...