Alkoholismu se v Česku daří, záchytky mají žně

Praha - Česko je 60 let od vzniku první protialkoholní záchytky v pražském Apolináři zasaženo epidemií alkoholismu. Každý člověk starší 15 let vypije za rok průměrně 16,5 litru čistého alkoholu, přitom světový průměr je „pouze“ 6,13 litru. Česká společnost je k alkoholu tolerantní, pivo Češi neberou za alkohol, a tak není divu, že jsou se 160 litry na hlavu a rok první na světě. Mezi těžkými alkoholiky však přibývá žen, výjimkou nejsou těžce opilé děti.

„Přibývá těžkých opilostí a také agresivity u opilých lidí. V době, kdy Jaroslav Skála zakládal první protialkoholní záchytku, bylo nad jedno promile alkoholu v krvi závažné a přes 3,5 už se považovalo za smrtelné. Teď jsou 3,5 promile skoro běžné,“ varuje primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol nejméně pětina dospělých, více než 1,3 milionu lidí.

Reportáž Barbory Jelínkové (zdroj: ČT24)

Podle průzkumu dvě procenta dospělých, tedy více než 140 tisíc ekonomicky aktivních, mají s alkoholem problémy, které už vyžadují odbornou pomoc, neboť jsou s velkou pravděpodobností závislí. Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol pětina dospělých, více než 1,3 milionu. Vzhledem k tomu, že dotazovaní v šetřeních většinou nepřiznají plnou pravdu, je počet lidí s problémy ještě větší.

Záchytky jsou v Česku už 60 let

Původní Skálova záchytka vznikla v prostorách nynějšího oddělení pro léčbu závislostí jako zařízení zdravotní péče s výrazně preventivním charakterem. Pacientovi byla po noci na záchytce nabídnuta další odborná pomoc. V Česku je 17 záchytek, v Ústeckém a Libereckém kraji žádná. Původní úkol pomáhat problémovým pijákům, aby se u nich nerozvinula závislost, plnit nemohou. Zinkasují i několik tisíc korun za jednu noc, nemají pak ale kam pacienta předat k další léčbě. Síť ambulancí pro tuto léčbu se rozpadla.

Víte, že…

… před 60 lety v Praze U Apolináře zásluhou Jaroslava Skály začala fungovat vůbec 1. záchytná stanice na světě? Tento muž byl po válce postrachem i nadějí českých alkoholiků, začal totiž léčit závislost a ne až následné nemoci. V Česku pak postupně vzniklo 17 dalších stanic, jsou v téměř v každém kraji a jejich praxe byla převzata i v zahraničí. V Česku se ročně ujmou více než 20 tisíc opilců.

Odborná společnost varuje, že pokud se neudělají potřebné organizační změny a záchytky nedostanou na svůj provoz peníze, budou ho muset omezit, a přestanou tak poskytovat odpovídající zdravotní péči. Hrozí také, že postupně vůbec ukončí svoji činnost a péče o lidi pod vlivem alkoholu, kteří potřebují zdravotní péči, se přesune na nemocnice. O agresivní opilce se bude muset postarat policie. Variantou, již odborníci doporučují, je transformovat současné záchytky do podoby zdravotnických zařízení, která budou schopna adekvátně pečovat o pacienty, včetně další odborné péče o pijáky a lidi na alkoholu závislé.

Zakladatel první protialkoholní stanice na světě docent Jaroslav Skála
Zdroj: ČT24