Vyhořelá pernštejnská sýpka je částečně opravená, hořet ale může znovu

Nedvědice (Brněnsko) - Ve vyhořelé sýpce hradu Pernštejn dnes památkáři zpřístupnili nový společenský sál, který bude sloužit i pro pořádání výstav a firemních akcí. Sýpka je vzácná především svými renesančními krovy a její rekonstrukce zatím stála 25 milionů korun. Celková částka se ale vyšplhá až k 50 milionům. Kromě sálu budou v budově sýpky kanceláře, menší depozitář a prodejna. Již nyní se zde nacházejí expozice o životě prostých obyvatel hradů. V roce 2005 zachvátil Pernštejn ničivý požár. Objekt už je z větší části obnoven.

Rekonstrukce sýpky ještě zdaleka nekončí. Zatím byl opraven jen strop a podlahy. „Kvalitní, moderně vybavený sál nám dlouho scházel. Nyní v něm máme vystaveny fotografie, které zaznamenávají obnovu hradu po požáru sýpky a jeho čtvrté brány,“ uvedl kastelán Jakub Škrabal.

Ačkoli stály opravy sýpky desítky milionů, Pernštejn není ani dnes zcela zabezpečen proti požáru. Protipožární čidla jsou dnes pouze v opravené části a většina hradu je nemá. Na jejich instalaci totiž už nezbyly peníze.

Ničivý požár vzplál v části hradního komplexu 15. dubna 2005. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které před požárem používali dělníci pracující na opravách podlah v sýpce. Objekt sloužil jako depozitář a shořelo v něm bezmála 700 historických předmětů. Škody byly odhadnuty na 50 milionů korun. Neštěstí by se ale už opakovat nemělo. Po rekonstrukci byly do sýpky nainstalovány protipožární čidla.

Hrad Pernštejn vznikl ve 13. století. Patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politický vývoj v českých zemích. Požár přiměl památkáře k tomu, aby nechali objekty, o které pečují, pojistit.

Na hradě Pernštejn se slavnostně otevřel velký sál historické sýpky.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...