Soud zatím Nagyovou z vazby nepustil, od žalobců má málo informací

Ostrava - Všichni obvinění v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové zůstanou dál ve vazbě. Krajský soud v Ostravě odložil rozhodnutí o jejich propuštění. Nemá totiž dostatek informací z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které kauzu vyšetřuje. „Po doručení požadovaných dokumentů soud samozřejmě rozhodne co nejrychleji,“ řekla ČT mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Soud chtěl podle informací České televize rozhodnout o obviněných nepozději v pátek. Po prostudování několika desítek stran spisu k jednotlivým vazebně stíhaným se ale soudci dnes ráno usnesli, že rozhodnutí odloží, protože jim chybí informace. O jaké se konkrétně jedná, ale soudci odmítli zatím sdělit.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje, nyní musí požadované informace doplnit. Krajský soud bude poté rozhodovat o šesti stížnostech na umístění do vazby. První soud dostal 2. července, a to od bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra, v posledních dnech do Ostravy dorazilo zbývajících pět spisů.  

V kauze Nagyová bylo obviněno osm lidí. Soud poslal do vazby sedm z nich. Pouze šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda je stíhán na svobodě. Podle první části obvinění Nagyová poslala zpravodajskou službu, aby sledovala manželku tehdejšího premiéra Nečase a další lidi. Druhá část obvinění se týká kauzy kolem tří bývalých poslanců ODS, kteří se vzdali madnátů, aby umožnili přijetí vládních daňových změn. Podle žalobců za to následně zamířili na posty ve státních firmách, což policie označuje za korupci. Žalobci v pondělí požádali sněmovnu i o vydání premiéra v demisi Petra Nečase.

Všichni obvinění zůstávají ve vazbě (zdroj: ČT24)