Sir Edmund Hillary - první přemožitel Mount Everestu

Wellington - Ve věku 88 let zemřel na infarkt v aucklandské nemocnici první přemožitel nejvyšší hory světa Mount Everestu Novozélanďan sir Edmund Hillary. Hillary coby člen britské výpravy vystoupil na nejvyšší horu světa se šerpou Tenzingem Norgayem 29. května roku 1953. Zatímco on pořídil na vrcholu vysokém 8 848 metrů několik Tenzingových fotografií, žádná fotografie Hillaryho z Everestu neexistuje, protože Tenzing fotografovat neuměl. Hillaryho a Tenzingův úspěch byl tak velký, že zastínil i korunovaci britské královny Alžběty II. o čtyři dny později. Jedno z jejích prvních rozhodnutí bylo udělení rytířského titulu Hillarymu, kterému tehdy bylo 33 let.

Víc než na něj byl ale Hillary hrdý na to, co se mu podařilo učinit pro lidi žijící v horských oblastech Nepálu, odkud pocházel Tenzing. Pomohl pro ně založit školy, kliniky, letiště a nemocnice. Přes nepochybné sportovní úspěchy a dobrodružné výpravy byl mimořádně skromný a říkal, že je obyčejný chovatel včel.

Hillary se zúčastnil také výprav na oba zemské póly a byl jediným Novozélanďanem, který se dostal za života na bankovku své země.

O posledních krocích k vrcholu světa kdysi napsal: „Ještě několik unavených kroků a pak už nad námi bylo pouze nebe. Žádné převisy, žádná poslední věž. Stáli jme společně na vrcholu. Bylo na něm dostatek místa tak pro šest lidí. Dobyli jsme Everest. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení - to jistě měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země, když se to nepodařilo tolika jiným před nimi. Ale já jsem cítil především úlevu a byl jsem překvapen.“

Královna Alžběta si Hillaryho natolik vážila, že mu udělila vyznamenání Podvazkového řádu, v němž je pouze 24 nekrálovských členů.

Byl první: Hillary nebo Tenzing?

O tom, kdo z obou horolezců vstoupil na vrchol planety jako první, Hillary dlouho mlčel a prozradil to až po Tenzingově smrti. V knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu napsal: „Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa.“

  • Edmund Hillary s šerpou Tenzingem zdroj: Internet http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/611/61074.jpg
  • Mount Everest autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2729/272861.jpg

Tenzing zemřel dvaasedmdesátiletý roku 1986 a Hillary až do vydání knihy vždy říkal, že vystoupili na vrchol společně.

Hillary se oženil s Louisou Roseovu, s níž měl tři děti. Manželka a dcera Belinda zahynuly roku 1975 při leteckém neštěstí. V sedmdesáti letech, v roce 1987, se Hillary oženil podruhé a vzal si vdovu po horolezci June Mulgrewovou.