První postní den - popeleční středa - připomíná věřícím čas pokání

Jižní Morava - Křesťané si dnes připomenou blížící se Velikonoce. Skončilo období masopustních radovánek a věřící se tak začínají připravovat na tento nejdůležitější církevní svátek. Čtyřicet dní počívaje dneškem, takzvanou popeleční středou, se budou duchovně postit, sebezpytovat. Toto období vyvrcholí velikonoční nedělí, kdy se oslavuje zmrtvývstání Ježíše Krista.

Masopustní veselí plné hudby, jídla, pití  a rejdění masek dnes ukončila „popeleční středa“, kterou křeťané vstupují do čtyřicetidenní doby postu. Ta potrvá až do Velikonoc. Věřící, kteří zaplnili kostelní loď u svatého Tomáška, si dnes v pravé poledne přišli pro symbolické označení popelem. Vnímají jej jako důležité období. „Začátek postní doby, odříkání, každý člověk se musí na své úkoly připravovat a ta postní doba k tomu slouží,“ uvedla věřící Jaroslava Beránková.

Popeleční středě se říká také středa černá nebo škaredá a první zmínky o tomto dni se objevují v 6. až 7. století. Od konce 11. století udělují kněží na popeleční středu věřícím popelem na čelo kříž. „Znamení popela je vlastně znamení člověka, který ví o tom, že má nedostatky, hříchy a který chce změnit svůj život,“ vysvětlil kněz a děkan Václav Slouk.

Půst však není institucí doslovnou, neznamená, že teď budou věřící čtyřicet dní hladověť. Je to doba zamyšlení a odříkání duchovního. Není to o tom nedat si řízek na oběd, znamená to vědět, že nejsem na tom řízku závislý a že ho mohu někomu podarovat, rozdělit se," vysvětli rektor František Kuběna z kostela Nanebevzetí Panny Marie.

A svou dobou půstu přispívá i nová doba. V poslední letech se v mnoha zemích rozšiřuje takzvaný ekologický půst. Jde o omezení například zbytečných jízd autem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...