Policie navrhuje obžalobu čtyř aktérů fotbalové korupce

Olomouc - Olomoučtí policisté uzavřeli vyšetřování v případu korupční aféry mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha. V kauze byli již dříve obviněni olomoucký brankář Petr Drobisz, bývalý prezident Bohemians Praha Karel Kapr a tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer a David Zoubek. Policisté případ předali státnímu zástupci s návrhem na jejich obžalobu, řekl státní zástupce Petr Matoušek.

Policisté obvinili brankáře Drobisze z podplácení, Kapra, Obermajera a Zoubka z přijímání úplatku. „Vyšetřování bylo ukončeno, spis mi byl v pondělí postoupen s návrhem na podání obžaloby. Bude rozhodnuto do konce února,“ uvedl Matoušek.

V tisku se na konci loňského roku objevilo, že do aféry jsou zapleteni i představitel olomouckého klubu Jaromír Gajda a trenérská dvojice Sigmy Zdeněk Psotka, Martin Kotůlek. Nová obvinění však již nepadla. „Za stávající důkazní situace policejní orgán k rozšíření trestního stíhání nepřistoupil. Státní zástupce se k této otázce bude moci vyjádřit až poté, co se seznámí se spisovým materiálem,“ doplnil žalobce.

V Olomouci panuje optimismus

Představitelé olomouckého klubu se k ukončení vyšetřování odmítli vyjádřit. Místopředseda představenstva Jaromír Gajda odkázal na právního zástupce klubu Petra Konečného. „Žádné nové důkazy se neobjevily. Policie spis standardně uzavřela. Já osobně mám za to, že tam nejsou žádné důkazy, které by umožňovaly podat obžalobu, ale to je na posouzení státního zástupce,“ řekl Konečný.

Olomoucký brankář Drobisz již na sklonku loňského roku uvedl, že věří, že pro něj kauza dopadne dobře. „Především doufám, že se celá kauza konečně vyřeší, vyšumění by pro mě neřešilo nic. Čekám, že se to vyřeší k mému prospěchu a pravda vyjde najevo,“ řekl tehdy Drobisz.

O co jde

Údajná korupce se týká utkání posledního kola ligového ročníku 2008/2009 mezi Bohemians Praha a Sigmou Olomouc. Klub Karla Kapra měl za úplatu utkání záměrně prohrát, a umožnit tak Olomouci dostat se do předkola Evropské ligy, což se také stalo. Po dlouhých deseti měsících se o případu zmínil Kapr, který nařkl Olomouc, že si vítězství 3:0 koupila. V polovině dubna letošního roku pak disciplinární komise ČMFS za znevážení jména a také za nenastoupení k duelu s Bohemians 1905 vyměřila Bohemians Praha pokutu 6 milionů korun a odečetla klubu 12 bodů. Zástupci Bohemians Praha přitom odmítali komisi předložit o korupci důkazy údajně na základě upozornění policie. Protože Kapr pokutu nezaplatil, poslal ho fotbalový svaz ještě o soutěž níž, do ČFL.

Podle státního zástupce byl údajný úplatek ve výši 300 000 korun předán do úschovy policie. Uvedl, že Kapr časový odstup ohlášení případu odůvodnil. „Obsah jeho výpovědi a její hodnocení však nelze prezentovat,“ dodal státní zástupce Matoušek.