Policie musela baníkovce uklidňovat varovnou střelbou

Ostrava - Policisté v noci na dnešek varovnou střelbou v Ostravě-Porubě uklidňovali rozvášněný, asi čtyřicetičlenný dav radikálních příznivců fotbalového klubu Baník Ostrava. Dva policisté jsou zraněni, čtyři útočníci byli zadrženi. Konflikt se odehrál před restaurací Parlament, kde se rowdies a také pravicoví extremisté pravidelně scházejí.

Do restaurace v Maďarské ulici nejprve před půlnocí dorazila policejní hlídka. „Řešili úplně jiné oznámení. Přítomnost policistů ale u přítomných zvyšovala agresivitu,“ popsala začátek konfliktu policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Dodala, že policisté povolali posily. Na místě zasahovalo nakonec několik desítek uniformovaných strážců pořádku jak z řad státní, tak i městské policie.

Dav policisty vytlačil z restaurace na ulici. Situace vyvrcholila útokem asi 40 převážně opilých lidí na policisty před restaurací. „Házeli na ně různé předměty, například láhve,“ řekla Holčáková. Útočníci policisty napadli i pěstmi a kopali je. Dva policisté utrpěli zranění lehčího až středního charakteru. Situace se uklidnila až v okamžiku, kdy jeden z policistů pro výstrahu vystřelil do vzduchu. Po tom se část agresorů rozprchla po okolí.

Reportáž Evy Lankočí (zdroj: ČT24)

„Na místě jsme zadrželi čtyři útočníky ve věku od 16 do 23 let. Někteří z nich už dříve měli problémy se zákonem v souvislosti s násilím na fotbalových stadionech,“ řekla mluvčí. Dodala, že zadržení jsou nyní podezřelí z výtržnictví a násilí proti úřední osobě.

Tři ze zadržených byli v době útoku pod vlivem alkoholu. V průměru nadýchali kolem dvou promile. Policisté případ dál prošetřují. Vyslýchají svědky. Hledají i takové, kteří útok davu proti zasahujícím kolegům natočili na kameru či mobilní telefony. „Záznamy by nám pomohly při hledání a usvědčení dalších útočníků,“ řekla mluvčí.