Podnikatel si odpyká za smrt důchodce pět let ostrého vězení

Olomouc – Olomoucký podnikatel Martin Beneš, který jednou ranou pěstí zabil důchodce, o němž se domníval, že mu poškrábal auto, si odpyká ve vězení pět let. Pětiletý trest za ublížení na zdraví potvrdil Olomoucký vrchní soud, ke kterému se čtyřiatřicetiletý Beneš odvolal.

Konflikt, který skončil smrtí třiašedesátiletého muže, se stal v říjnu 2011 v Olomouci. Muži se pohádali kvůli jeho autu, které měl špatně zaparkované, bylo v zákazu stání a dva dny blokovalo postranní chodník. Beneš později vysvětloval, že byl nemocný a vůz nemohl dřív přeparkovat. Myslel si, že mu kolemjdoucí důchodce kvůli špatnému parkování schválně auto poškrábal. Ten však jen auto obcházel. Pohádali se a Beneš, který je členem skupiny historického šermu, staršího muže udeřil tak silně do obličeje, že ho srazil na zem. Při pádu se udeřil hlavou o zem.

Beneš hned zavolal sanitku, muž však utrpěl vážné zranění hlavy – zlomeninu klenby lebky, rozsáhlé pohmoždění mozku. Upadl do kómatu a v nemocnici po téměř dvou měsících zemřel. Po úraze dostal zápal plic, kterému jeho oslabené tělo nedokázalo vzdorovat.

„Obžalovaný musel vědět, že napadl staršího člověka, u kterého není stabilita dostatečná a obranné reflexy jsou zpomalené. Útok spáchal zákeřně, nedal oběti možnost se bránit,“ uvedl předseda senátu Stanislav Urbanec, který Benešovo odvolání zamítl. Žalobkyně také zdůraznila, že napadený muž táhl v jedné ruce tašku na kolečkách a ve druhé ruce měl další zavazadlo.

Dosud netrestaný Beneš byl zdrcený a svého chování litoval. Na nižší trest to ale nestačilo. Hrozilo mu až deset roků odnětí svobody. Trest si odpyká ve věznici s ostrahou.