Loprais si polepšil, Kolomý ulomil přední kolo

Salta (Argentina) - Aleš Loprais v šesté etapě Rallye Dakar obsadil deváté místo a v celkovém pořadí se po dodatečné penalizaci Rusa Šibalova posunul na šestou pozici. Po dvou maratonských dnech tentokrát posádky kamionů absolvovaly jen 156 měřených kilometrů a byly mezi nimi minimální rozdíly. Loprais s tatrou zaostal za vítězným Nizozemcem Pieterem Versluisem o necelých pět minut.

V cíli jsou i Tomáš Vrátný (11.), Jan Tománek (19.), Vlastimil Vildman (22.) a také Martin Kolomý (23.), který v předchozí etapě bojoval o udržení v soutěži a po probdělé noci pokračoval v závodu s mnohahodinovou ztrátou. Dodatečně také inkasoval hodinovou penalizaci, které v páté etapě neušla v různé výši celá řada posádek napříč kategoriemi.

Potíže se ovšem Kolomému nevyhnuly ani tentokrát, podle webu pořadatelů zastavil po projetí cílem rychlostní zkoušky podle všeho kvůli ulomenému pravému přednímu kolu. V průběžné výsledkové listině figuruje na 28. místě, jeho ztráta na první místo narostla na 11 hodin. Loprais zaostává za vedoucím Gérardem de Rooyem z Nizozemska o hodinu a 39 minut.

Motocyklisté absolvovali 400 kilometrů na čas a nejrychleji je zvládl Francouz Alain Duclos. O minutu a čtvrt pomalejší byl průběžný lídr Marc Coma ze Španělska. David Pabiška zajel 25. čas a posunul se do první dvacítky na 18. místo.

Mezi automobilovými jezdci si na 424 km dlouhé erzetě zajistil druhé letošní etapové prvenství rekordman v počtu vítězství Stéphane Peterhansel z Francie. Celkové vedení udržel Španěl Nani Roma a stráví v něm sobotní volný den. 

Neoficiální výsledky šesté etapy Rallye Dakar

Automobily (424 km): 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 2:42:58, 2. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -2:43, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug./Mini) -5:20.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 22:11:28, 2. Terranova, Fiuza -30:30, 3. Peterhansel, Cottret -33:23.

Motocykly (400 km): 1. Duclos (Fr./Sherco) 4:21:34, 2. Coma (Šp./KTM) -1:15, 3. Metge (Fr./Yamaha) -1:49, …25. Pabiška (ČR/KTM) -28:51.

Průběžné pořadí: 1. Coma 23:08:00, 2. Barreda (Šp./Honda) -42:17, 3. Duclos -1:00:58, …18. Pabiška -4:19:54.

Kamiony (156 km): 1. Versluis (Niz./MAN) 1:52:55, 2. Karginov (Rus./Kamaz) -1:11, 3. Van Vliet (Niz./MAN) -1:36, …9. Loprais -4:52, 11. Vrátný -6:50, 19. Tománek (všichni ČR/Tatra) -13:31, 22. Vildman (ČR/Liaz) -15:50, 23. Kolomý (ČR/Tatra) -16:05.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 23:14:27, 2. Karginov -29:05, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:07:42, …6. Loprais -1:39:53, 14. Vildman -6:00:21, 17. Vrátný -6:18:36, 22. Tománek -7:19:28, 28. Kolomý -11:02:51.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...