Bioodpad skončí v kompostérech

Brno – Bioodpad velice často skončí v popelnicích S tímto trendem se nyní Brno rozhodlo rázně zatočit. Rozjíždí proto projekt domácího kompostování, který má snížit množství odváženého odpadu a zároveň informovat o tom, jak na zahradě kompost smysluplně využít. Projekt budou od září testovat obyvatelé v městské části Žebětín.

Bioodpad, který lidé na vesnicích jednoduše dají na kompost, plní ve městech popelnice. „Ze studií máme zjištěno, že přibližně 30 až 40 % odpadu tvoří takzvaně kompostovatelný odpad, biologicky rozložitelný, který by vůbec v těch popelnicích skončit nemusel,“ přibližuje situaci v Brně náměstek primátora Martin Ander.  

Tráva, listí nebo slupky se přitom dají po zkompostování využít jako ekologické a levné hnojivo. Jaké úspory kompostování může přinést, nyní otestují občané z městské části Brno - Žebětín. „Žebětín je ještě venkovská aglomerace. Převládá zde rodinná zástavba a každý u toho domů má zahrádku,“ říká starosta Žebětína Vít Beran. 

Reportáž Radky Šťávové (zdroj: ČT24)

Do poloviny srpna přijímají úředníci žádosti místních obyvatel. Zájemci poté podepíší smlouvu, v níž se městu zaváží, že nebudou rostlinné zbytky dávat do směsného odpadu. Za to dostanou letos v září zdarma kompostér. Radnice v Žebětíně rozdá místním tři sta šedesát kompostérů, jeden z nich bude i ve zdejší základní škole. „Děti v základní škole budou tak mít nějakou osvětu, aby i samy věděly, co to kompostování obnáší,“ vysvětluje Vít Beran. „Ten kompost se nemusí nikam odvážet. Lidé ho mohou použít k pohnojení svých zahrádek. U komunitních kompostérů se kompost dá použít na zlepšení kvality půdy veřejné zeleně,“ uvádí Martin Ander. 

Magistrát věří, že se díky kompostérům výrazně sníží částka za svoz odpadu. Projekt domácího kompostování bude stát přes tři miliony, polovinu peněz získalo Brno z Evropské unie. Jen asi třetina financí je určena k nákupu kompostérů, většina se utratí za průzkumy spojené s projektem.