Architektka Jiřičná dohlíží na stavbu kulturního centra ve Zlíně

Zlín – Stavba nového kongresového centra ve Zlíně podle návrhu místní rodačky, světoznámé architektky Evy Jiřičné, dostává konkrétní podobu po dlouhých měsících nejistého čekání na potřebné finance. Až do loňského podzimu zde stála pouze zastavěná betonová plocha s parkovištěm v podzemí. Projekt financovaný městem i evropskými fondy již v posledních týdnech získává zřetelné obrysy. Po obložení sklem má působit vzdušně a průsvitně, přitom musí být akusticky dokonalá. Přesídlí do ní totiž zdejší filharmonie. I proto se Jiřičná pravidelně přijíždí přesvědčovat o stavu projektu na vlastní oči.

Variabilní velký sál pro koncerty i konference s kapacitou až 850 míst, nahrávací studio, salonky, restaurace. To všechno se nachází v obalu připomínajícím tělo mořského mikroorganismu zvaného diatom. „Ta stavba je velmi zajímavá, je originální, takže narážíme na řadu technických věcí, které vyžadují originální řešení,“ popisuje mluvčí stavební firmy Patrik Kamas.

Slavná architektka by vývoj stavby mohla kontrolovat kdekoli na světě prostřednictvím kamer a počítačů. Přesto nejméně jednou za měsíc přijíždí do Zlína na kontrolu osobně. „To se nedá nahradit ničím jiným. Já nevím, možná, že já už jsem taková stará bába, že počítačům tak moc nevěřím,“ vysvětlila s úsměvem architektka.

2 minuty
Reportáž Luboše Dostála
Zdroj: ČT24

Celkové náklady na městské kongresové centrum přesáhnou 600 milionů korun. Původně se měly vyšplhat až o několik set milionů více. Problémy s jejich sháněním stavbu zdržely a ohrozily. Soutěžící firmy proto nakonec šly s cenou dolů. „A za druhé se podařilo získat na tuto velkou vrchní stavbu 85 procent financí z Evropské unie,“ dodala primátorka Zlína Irena Ondrová. Slavnostní symbolické stříhání pásky by se mělo uskutečnit 29. září.

  • Stav z podzimu 2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1531/153042.jpg
  • Projekt zlínského kongresového centra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1531/153039.jpg
  • Eva Jiřičná autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1531/153036.jpg
  • Projekt zlínského kongresového centra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1531/153035.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...