15. ročník festivalu Jeden svět - Přehled ocenění

Hlavní porota Hlavní porota udělila Cenu za nejlepší film, Cenu za nejlepší režii a Zvláštní uznání. Vybírala ze 14 dokumentů uvedených v programové kategorii Hlavní soutěž. Cenu za nejlepší film získal Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera (The Act of Killing / Dánsko / 2012 / 115 min.)

„Na vítězném filmu oceňujeme především neobvyklý přístup režiséra ve zpracování daného tématu. Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu. Rádi bychom vyzdvihli silnou vizuální a formální stránku, kde režisér propojil prostředky grotesky amerických gangsterských filmů a dokumentu,“ vysvětlila rozhodnutí poroty Isabel Arrate Fernandez z IDFA Bertha Fund.

Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Zapletení polské režisérky Lidie Dudy (Entangled / Polsko / 2012 / 51 min.). Režisérka byla hostem festivalu a vrací se do Prahy převzít cenu osobně.

„Cenu za režii uděluje porota za citlivý přístup ve zpracování tématu pedofilie viděného z obou stran problému, aniž by ukázala tváře svých hrdinů. Rádi bychom zmínili velmi zdařilé zacházení s hudební složkou, která podporuje vizuální stránku filmu a pomáhá lépe divákovi strávit těžké téma,“ uvedl člen poroty, skotský režisér Sean McAllister.

Zvláštní uznání náleží filmu Svět, který není pro nás režiséra Mahdiho Fleifela (A World Not Ours / Libanon, Velká Británie, Dánsko / 2012 / 93 min.)

„Režisér Mahdi Fleifel převzal po svém otci roli rodinného kronikáře a ve svém snímku se vrací na místo, kde strávil dětství a později hlavně letní prázdniny - v uprchlickém táboře Palestinců v Libanonu. Mahdiho režisérský přístup nám ukazuje zdejší obyvatele s jistou dávkou humoru, ale smyslem pro jejich těžkou situaci, vhodně kombinuje archivy se současným materiálem a nabízí divákovi během filmu celou škálu emocí,“ sdělila postoj poroty její členka Martina Šantavá z České televize.

V Hlavní porotě zasedli: Isabel Arrate Fernandez (ředitelka IDFA Bertha Fund - fondu na podporu dokumentárního filmu v rozvojových zemích, Sawsan Darwaza (zakladatelka lidskoprávního filmového festivalu Karama v Jordánsku), Sean McAllister (skotský režisér, na Jednom světě uvedl svůj film Zdráhavý revolucionář) a Martina Šantavá (kreativní producentka tvůrčí producentské skupiny pro společenskou publicistiku a dokumentaristiku v České televizi).

Porota Václava Havla

Porota Václava Havla ocenila film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zároveň se rozhodla udělit jedno Zvláštní uznání. Porota vybírala z 12 dokumentů uváděných v programové kategorii Máte právo vědět.

Cena za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, náleží filmu Bahrajn - vstup zakázán režisérky Stéphanie Lamorre (Bahrain, the Forbidden Country / Francie / 2012 / 52 min.)

„Prohlášení jedné z účastnic bahrajnských protestů, že „bez svobody nemá smysl žít“, vystihuje poselství celého filmu i důvod tamních demonstrací. Obzvláště nás zaujalo, že protesty podporují všechny věkové skupiny i sociální vrstvy obyvatel. Překvapující byla především účast žen v protestních akcích i ve vedení hnutí. Doufáme, že oceněním tohoto filmu rozšíříme povědomí o dění v Bahrajnu a posílíme mezinárodní podporu probíhajícímu boji za svobodu. Právě v tuto chvíli je Zainab al-Khawaja, jedna z vůdčích osobností protestů, znovu uvězněna, stejně jako mnoho dalších,“ vysvětlil člen poroty Emin Milli z Ázerbájdžánu.

Zvláštní uznání udělila Porota Václava Havla filmu Mezi nebem a peklem režisérky Sashy Friedlander (Where Heaven Meets Hell / USA / 2012 / 80 min.)

„Dojem na nás udělala nejen vizuální stránka snímku, ale také důstojnost a pozitivní postoje horníků navzdory otřesným podmínkám, v nichž pracují. Porota doufá, že udělením zvláštního uznání tomuto filmu pomůže upozornit na celosvětový problém, jímž jsou pracovní podmínky odporující základním lidským právům,“ uvedla členka poroty Karen Davies z UNRIC.

Porotu Václava Havla tvořili: Emin Milli (bloger a aktivista z Ázerbájdžánu), Kasha Jacqueline Nabagesera (aktivistka a právnička z Ugandy), Karen Davies (UNRIC, Brusel) a Světlana Belova (sociální pracovnice a občanská aktivistka z Podněstří).

Porota Českého rozhlasu

Porota Českého rozhlasu uděluje ocenění za inovativní využití hudby a zvuku ve filmu.

Letos ji získal film Vesnice na konci světa režisérské dvojice Sarah Gavron a David Katznelson (Village at the End of the World / Velká Británie, Dánsko / 2012 / 76 min.)

„Porotu velmi zaujal výběr minimalistické hudby, která dokonale dotváří atmosféru filmu a dobře koresponduje s jeho obrazovou stránkou. Ocenili jsme technickou kvalitu kontaktního zvuku, stejně jako pečlivě provedenou zvukovou postprodukci. Dále jsme ohodnotili profesionálně zpracované reálné zvukové atmosféry, dynamicky výborně vyrovnané,“ uvedla porota.

Členy poroty byli pracovníci Českého rozhlasu: Hubert Bittman, Ladislav Reich a Tomáš Zikmund.

Studentská porota

Studentská porota vybírá nejlepší film z kolekce snímků pro studenty. Tvoří ji převážně středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů a organizátorek Studentských filmových klubů Jeden svět na školách.

Cenu Studentské poroty získal film Polibek od Putina režisérky Lise Birk Pedersen (Putin's Kiss / Dánsko / 2012 / 58 min.)

„Po těžkém rozhodování jsme ze dvou favoritů vybrali ten, který pojednává o situaci v současném Rusku. Odkrývá téma, které nám není příliš známé a vyvolává spoustu otázek k diskusi. Ocenili jsme také formu, jakou je snímek zpracován. Blízká nám byla postava hlavní hrdinky Máši, která je naší vrstevnicí,“ odůvodnila své rozhodnutí porota.

Studentská porota měla letos pět členů: Aneta Dlouhá, Jakub Štrom, Matěj Brothánek, Simona Vochyánová a Lucie Podsedníková.

Divácká cena - Bageterie Boulevard

Hlasování o diváckou cenu probíhá ve všech festivalových kinech až do konce úterních projekcí. Divácky nejúspěšnější film bude oznámen ve středu 13. března 2013.

Vydáno pod