Volby v Moravskoslezském kraji platí. Soud zamítl všechny stížnosti

Ostrava, Český Těšín – Komunální volby v Moravskoslezském kraji jsou platné. Ostravský krajský soud zamítl poslední dva návrhy na zneplatnění voleb a hlasování. Zástupce ostravských olašských Romů Josef Stojka ani členové České pirátské strany z Českého Těšína, kteří poukazovali na nakupování hlasů, nepřesvědčili soud, že by to mělo vliv na výsledky. Neuspěla ani většina stížností, které se týkaly Olomouckého kraje. Na projednání čekají poslední dvě – z Mohelnice a Jeseníku.

Nadační fond proti korupci avizoval, že má materiály svědčící o nakupování hlasů v Českém Těšíně a Ostravě-Vítkovicích. Soudu ale nedodal dostatečné důkazy, které by to potvrzovaly.

V případě Českého Těšína neovlivnilo zamítavé rozhodnutí žaloby na platnost voleb ani to, že policie obvinila čtyři lidi z maření přípravy a průběhu voleb. Tři už dostali ve zkráceném trestním řízení podmínky, čtvrtého čeká soud. Podle krajského soudu neměly snahy nakupovat hlasy voličů na výsledky vliv. Hnutí SOS pro Český Těšín v čele s Marianem Kuśem, pro které měli nákupčí pracovat, se totiž do zastupitelstva vůbec nedostalo. „Případné uplácení nemělo na výsledky voleb v Českém Těšíně vliv,“ shrnul mluvčí krajského soudu Dalibor Zecha.

Zastrašená svědkyně?

Česká pirátská strana přišla k soudu s nepřesvědčivým důkazem - nahrávkou Nadačního fondu proti korupci. Je na ní výpověď Emy Zapalačové, která měla dokazovat nakupování hlasů. Svědkyně však na policii vše popřela a k soudu nepřišla. „Cítila se jako jediný svědek. Na nátlak ze všech stran nakonec uvedla, že si vše vymyslela,“ vysvětloval Janusz Konieczny z Nadačního fontu proti korupci.

Svolání ustavujícího zastupitelstva už také nic nebrání v ostravském obvodu Vítkovice, kde vyhrála ČSSD. Krajský soud zamítl žalobu zástupce ostravských olašských Romů Josefa Stojky a lídra kandidátky Romské demokratické strany Adama Kandráče. Romská demokratická strana tam skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Také tam stěžovatelé tvrdili, že volby ovlivnilo nakupování hlasů. I v tomto případě soudu chyběly důkazy.

Chybí přímý důkaz

Nevládní organizace tvrdily, že o nezákonném kupování voličů není pochyb. „Za hlas bylo možné dostat několik set korun nebo jen krabičku cigaret. Voliči byli sváženi k volebním místnostem a pak na domluvených místech vypláceni,“ líčil Konieczny, podle kterého se hlasy ve Vítkovicích nakupovaly pro Politické hnutí Vítkovice. To nakonec získalo v patnáctičlenném zastupitelstvu jeden mandát. Že by za tím bylo něco nekalého, stěžovatelé ale neprokázali. Soudu nedodali jediný přímý důkaz. Rozhodnutí mohou zvrátit pouze ústavní stížností.

Krajské soudy v celé republice přijaly na volby desítky stížností. Rozhodnout by měly do 13. listopadu. Jasno ještě není například v Brně-sever, kde nákupčí údajně sháněli za úplatu hlasy pro dosavadního starostu Rostislava Hakla z ČSSD. Částečně uspěl se svou stížností například Michal Perout, který podle soudu prokázal, že ho starostka Karlovy Studánky neoprávněně vyškrtla ze seznamu voličů. Platnost hlasování to ale neovlivnilo, takže i tam volby platí.

Video Volby v Moravskoslezském kraji platí
video

Volby v Moravskoslezském kraji platí