V dřevěném fojtství v Jasenné žilo 22 generací. Teď patří Národnímu muzeu v přírodě

3 minuty
Události v regionech: Fojtství v Jasenné
Zdroj: ČT

O unikátní dřevěné fojtství v Jasenné na Vsetínsku se nově bude starat Národní muzeum v přírodě. Národní kulturní památku koupilo od potomků slavného rodu správců obce a strážců moravské hranice. Muzeum teď budovu zkoumá, připravuje její obnovu a nezbytné úpravy.

Vzácně dochované mohutné dřevěné stavení zdobí vesnici Jasenná už od roku 1748. Fojt úřadoval v jeho největší místnosti. „Protože měl také právo nálevní, tak tady po večerech naléval. A když v Jasenné chyběl ve škole otop, tak se tady děti v zimě učily,“ přiblížila dědička stavení Dana Daňová.

Kuchyň podle ní dříve fungovala také jako šatlava. „Zavírali sem především pašeráky anebo také zbojníky,“ vysvětlila Daňová. V domě žilo 22 generací jejích předků. „Na fojtství dožili rodiče našeho tatínka Terezie a František Mikuláštíkovi. Tatínek pak byl posledním fojtem,“ uvedla.

Hrdost na staletou tradici ale nestačila. Dědičkám už docházely síly i peníze na náročnou péči o národní kulturní památku. Lákavé nabídky soukromých kupců odmítly a prodaly ji za odhadní cenu Národnímu muzeu v přírodě. „Teď rozjíždíme stavebně-historický průzkum a historický výzkum, abychom měli o objektu co nejvíce informací,“ uvedla náměstkyně ředitele rožnovského muzea Eva Kuminková.

Na dřevěné stavbě našel historik architektury Jan Pešta stopy tesařské práce. „Vypadá to jako škrábanec. Tesař si udělal zásek sekerou do hotového kmene a teprve potom odštípával. Nacházíme i hliněnou výplň s nařezanou slámou. Aby to lépe drželo ve spárách, tak se do stěnových trámů zatloukaly drobné kolíčky,“ popsal.

Stavení teď čekají modernější úpravy za miliony korun. Nutné je zavedení bezpečnostního systému proti zlodějům i proti požáru a nová elektroinstalace. „Důležité pro nás bude vybudovat zázemí pro personál, který tady bude muset být, to znamená sociální zařízení a vytápění,“ řekl technický náměstek z rožnovského muzea Milan Gesierich.

Zpřístupnění své nové chlouby plánuje Národní muzeum v přírodě za dva roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
9. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
8. 7. 2025Aktualizováno9. 7. 2025

Bouřky na jihu Moravy trhaly střechy

Hasiči měli po nedělních večerních bouřkách na Moravě stovky výjezdů, přičemž většina se týkala popadaných stromů a větví. V Napajedlech na Zlínsku zasahovali ale i u poškozené střechy panelového domu. Ta po utržení větrem letěla několik desítek metrů a narazila do sousedního domu, kde zranila ženu. V Hustopečích na Břeclavsku zase vichr částečně strhnul střechu na budově gymnázia.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Bouřky na Moravě lámaly stromy a ničily střechy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od nedělních 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. Před 22. hodinou v regionu lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťovali větrem poškozené střechy a odstraňovali spadlé stromy.
6. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
6. 7. 2025

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
6. 7. 2025

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
5. 7. 2025

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025
Načítání...