Libušín a Maměnka

Libušín přivítá po obnově první návštěvníky, restaurace otevře až na podzim

Obnova Libušína na Pustevnách v Beskydech je po šesti letech u konce. Veřejnosti se objekt otevře ve čtvrtek. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče sloužila jako jídelna, v březnu roku 2014 vyhořela. Muzeum se poté rozhodlo pro rekonstrukci objektu, který byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou. Celkové náklady na obnovu Libušína přesáhly sto sedmnáct milionů korun.

 

Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Lidem se otevře ve čtvrtek, kdy začnou komentované prohlídky objektu. „Asi měsíc chceme jet v tomto režimu, prohlídky budou zdarma,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

O personál a dovybavení restaurace se postará nájemce

Muzeum už vybralo nájemce Libušína i sousedního hotelu Maměnka, Libušín by jako restaurace mohl začít fungovat nejpozději začátkem října, zkušební provoz bude možná již v září. „Nájemce ještě potřebuje nějakou dobu, aby vše zajistil z hlediska personálu a dovybavení,“ vysvětlil Ondruš.

Obnova objektu byla podle Ondruše specifická využitím tradičního způsobu opracování dřeva, ručního tesání trámů nebo hoblování. Také podle Jana Všetečky, jednatele společnosti Archatt, která byla generálním dodavatelem stavby, byla obnova Libušína velkou výzvou. „Vytvoření vědecké rekonstrukce objektu je v našich končinách nová věc, začínali jsme na spáleništi, kdy tady stálo ohořelé torzo. Museli jsme každý objekt označit, přetřídit,“ řekl Všetečka.

Dotaženo do posledního detailu

Stavba je podle něj do posledního detailu dotažená. „Vidíme přesnou repliku, byly použity olejové barvy podle původních receptur, jsou tady ručně vyráběná skla,“ popsal Všetečka. Objekt je podle odborníků unikátní skloubením dřevěné roubené stavby a moderních technologií. „Jde o hašení nebo osvětlení, aby to pokud možno nebylo vidět a hlavně aby to fungovalo. Objekt si bude sedat až o 15 centimetrů, museli jsme zabránit tomu, aby se potrubí nepohnulo, nepopraskalo,“ řekl projektant Jaroslav Svěrek.

Náklady na obnovu Libušína byly sto sedmnáct a půl milionu korun, ministerstvo kultury coby zřizovatel dalo přes šedesát milionů, sbírka na obnovu vynesla téměř jedenáct milionů, pojišťovna pak dala třicet sedm a půl milionu korun. Muzeum například dostalo zdarma dřevo od Lesů ČR.

Video Studio ČT24
video

Historická chata Libušín na Pustevnách se po šesti letech konečně otevře veřejnosti

Zdroj: ČT24