Sázka na ekologii vyšla: Škromacha ze Senátu vyřadila starostka Ratíškovic

KDU-ČSL se v letošních senátních volbách vyplatila sázka na kandidáty úzce spjaté s daným volebním obvodem. Jedním ze zářných příkladů byl úspěch Anny Hubáčkové na Hodonínsku, kde tato starostka Ratíškovic zabodovala a s výrazným náskokem připravila o senátorské křeslo Zdeňka Škromacha, dosavadního místopředsedu horní komory. Do Senátu šla přitom s ekologickou kampaní: s bojem proti úbytku orné půdy a také proti suchu. 

Anna Hubáčková
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„S paní Hubáčkovou se znám osobně. A máme podobný životní příběh, který nás přivedl do politiky. Myslím si, že hlavním důvodem, proč zvítězila ona, bylo to, že lidé skutečně ocenili, co pro daný kraj dělá a jak zde působí,“ uvedla na adresu své budoucí kolegyně v Senátu Renata Chmelová, jež získala post senátorky na Praze 10 (za koalici VLASTA, jejíž součástí je i KDU-ČSL). Prohlásila to v pořadu Partie na TV Prima.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka vítězily ve volbách osobnosti. Senátor Miloš Vystrčil, jenž obhájil mandát v jihlavském obvodu, k tomu dodal, že za úspěchem KDU-ČSL stála dobře připravená kampaň. „Musím říci, že kampaň, jak ji lidovci předváděli v mém senátním obvodě, byla velmi dobře organizovaná. Měli obrovské nasazení… My ostatní bychom si nyní měli prostudovat to, jakým způsobem KDU-ČSL přistoupila k této senátní kampani,“ poznamenal v Partii místopředseda ODS.

Naopak způsob, jakým se voliče snažil prostřednictvím sociálních sítí oslovit konkurent Hubáčkové, označili experti za v určitých směrech až kontraproduktivní.

„Ať se na mě pan Škromach nezlobí, ale v jeho případě mi jeho aktivita na sociálních sítích připadla poněkud křečovitá. Člověk tomu příliš nevěřil. A ani mě příliš nepřekvapilo, že by zrovna tohle mohlo nalákat konzervativní voliče na jihu Moravy,“ řekl Petr Just, politolog z Metropolitní univerzity.  

Prioritou nové senátorky bude životní prostředí a nezaměstnanost

Nová senátorka za Hodonínsko má za sebou dvacet pět let ve veřejné správě, dlouhou dobu byla úřednicí v oblasti životního prostředí. Za svou práci na krajském úřadě získala v roce 2005 Cenu ministra životního prostředí. „Je příkladem vstřícné, otevřené a aktivní úřednice,“ řekl o Hubáčkové tehdejší šéf resortu Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

O tři roky později ji nicméně ekologičtí aktivisté nominovali na anticenu Ropák za to, že souhlasila s vedením dálnice na Vídeň kolem Pohořelic.

Představa Hubáčkové o působení v politice? „Člověk se musí pohybovat v terénu, znát své území a komunikovat s lidmi, sdílet jejich starosti a být s nimi při řešení jejich problémů. Nechci být odtržená od reality,“ zdůraznila starostka Ratíškovic ve vysílání Českého rozhlasu.

Video Zprávy
video

Lidovci ovládli letošní senátní volby

„Nejpalčivějším problémem našeho regionu je nezaměstnanost, patří k nejvyšším v republice. Navíc jsme jedním z nejpostiženějších regionů dopadem klimatických změn – suchem, větrnou a vodní erozí. Naší povinností je především ochránit si množství a kvalitu pitné vody, to vše zabezpečit návratem vody a zeleně do krajiny,“ dodala tamtéž.

Proto chce prosadit zákony a opatření, která pomohou zastavit úbytek orné půdy a pomohou krajině proti suchu. S touto problematikou by se prý mělo pracovat nejen zdola drobnými opatřeními, ale je nutné nastavit i odpovídající legislativu, aby se obcím a zemědělcům vyplatilo s krajinou zacházet. „Aby zemědělci neobhospodařovali tak velké bloky a aby se jim vyplatilo pečovat o průlehy, větrolamy a biopásy,“ navrhla.  

Anna Hubáčková
Profil

Anna Hubáčková (nestraník za KDU-ČSL)

Od roku 2014 starostka Ratíškovic. Předtím působila řadu let jako úřednice. Začínala jako vodohospodářka hodonínského závodu Jihomoravských vodovodů a kanalizací.

V 90. letech vedla odbor životního prostředí Okresního úřadu v Hodoníně, od roku 2000 šéfovala odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Zde pracovala až do svého vstupu do politiky před dvěma roky, kdy uspěla v komunálních volbách.

Vystudovala stavební fakultu Vysokého učení technického v Brně (1981), při zaměstnání pak ještě bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (1995).