Volby 2016: Středočeský kraj zažívá nápor aut a kamionů, doplácí na Prahu

Středočeský kraj je nejrozlehlejší region v České republice a je také propleten nejdelší sítí dálnic a silnic. Dopravní zátěž je obrovská, regionem okolo Prahy projede denně okolo 8 milionů aut včetně kamionů, což se podepisuje na stavu komunikací. Lidi žijící ve Středočeském kraji trápí mimo jiné i čerpání peněz z evropských fondů. Problémům regionu se věnuje předvolební debata lídrů kandidátek od 20:00 na ČT24.

Video Středočeský kraj a jeho problémy
video

Středočeský kraj a jeho problémy

Středočeský kraj od posledních krajských voleb kompletně opravil 325 kilometrů silnic nižších tříd za více než 2,5 miliardy korun. Středem Čech ale jezdí stále víc kamionů, které se vyhýbají dálnicím a také Praze. Součet krajských silnic druhé a třetí třídy dává dohromady 8,5 tisíce kilometrů.

Největší zátěž představuje kamionová doprava pro obce poblíž chybějících částí Pražského okruhu. Problematická situace panuje především na jihovýchodě, kde leží Říčany, Úvaly, Zlatá nebo Škvorec. V posledně jmenované obci lidé mluví doslova o naprostém neštěstí. Kraj investuje do oprav nemalé prostředky, stále se ale některé obce domáhají oprav už několik let.

Stovky milionů korun pak Středočeský kraj investoval do stavby a oprav mostů, rekonstrukcí již prošlo za poslední volební období 143 mostů. Dalších 695 jich ale opravu ještě potřebuje. 

Evropské dotace po Rathově kauze

Hejtmanství se také stále nezbavilo stínu úplatkářské aféry bývalého prvního muže kraje Davida Ratha. V čerpání dotací si kraj vedl průměrně, na přinejmenším čtyři projekty nestihl vyčerpat 37 milionů korun. Kraj také potrápily nemocnice, opravu několika z nich pak prověřovala policie kvůli podezření z předražené zakázky. Třeba stavba interního oddělení v mladoboleslavské nemocnici stála 450 milionů.

Od roku 2012 přišlo do krajské kasy přes 9 miliard korun. Z toho necelé čtyři miliardy čerpal přímo kraj, zbytek si rozdělili ostatní žadatelé včetně obcí. Unijní peníze šly v kraji opět hlavně do oprav silnic, na rozvoj cestovního ruchu i do rozvoje vzdělávací, zdravotnické a sociální infrastruktury.

Přínos dotačních financí je patrný například v dostavbě domova pro seniory v Uhlířských Janovicích. Kraj ho dokončil po 16 letech. To byl velký problém ještě z doby okresních úřadů, který hejtmanství zdědilo a neumělo si s ním poradit několik předchozích krajských vlád.

Před rokem se do něj ale konečně mohlo nastěhovat 154 klientů. Stavba včetně vybavení přišla na necelých 200 milionů, přičemž většinu pokryly evropské dotace.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB