Umělé inteligence směřují k mluvení přirozeným jazykem

Umělé inteligence přestávají být záležitostí čistě psanou, stále lépe získávají schopnost samy hovořit a rozpoznávat lidskou řeč. Hlavní hráči v tomto oboru míří v dalším vývoji právě tímto směrem.

Nejznámější a současně nejúspěšnější umělou inteligencí současnosti je ChatGPT společnosti OpenAI. Ta tento týden oznámila, že začala rozšiřovat svůj populární chatovací systém o nové funkce, které uživatelům umožní komunikovat se systémem hlasem a ukazovat mu obrázky.

„ChatGPT nyní vidí, slyší a mluví,“ uvedla společnost. „Začínáme spouštět nové hlasové a obrazové funkce v systému ChatGPT. Nabízí nový intuitivní typ rozhraní, který vám umožní vést hlasovou konverzaci, nebo ukázat systému ChatGPT, o čem mluvíte,“ dodala.

Uživatel bude moci podle firmy například při cestování vyfotografovat nějakou zajímavost a následně o ní se systémem ChatGPT diskutovat. Doma pak bude moci třeba vyfotografovat obsah ledničky a požádat systém o návrh na recept na večeři. Firma uvedla, že nové funkce během dvou týdnů zpřístupní uživatelům placených verzí ChatGPT Plus a ChatGPT Enterprise.

OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal velkou popularitu. ChatGPT patří do kategorie generativní umělé inteligence a dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na podněty uživatelů.

Cesta Amazonu

Podobným směrem se vydává i společnost Amazon. Ta tento týden oznámila, že investuje až čtyři miliardy dolarů (téměř 92 miliard Kč) do start-upu Anthropic. Tím získá klíčového partnera v oblasti generativní umělé inteligence. V rámci dohody Anthropic přesune většinu svého softwaru do datových center Amazon Web Services (AWS) a bude využívat domácí čipy této cloudové divize k trénování modelů, které používá k provozu chatbotů a dalších aplikací. 

Podle televizní stanice NBC je jedním z cílů tohoto propojení to, aby hlasový asistent Alexa získal schopnosti komunikace podobné té lidské. Současně upozornil, že společnost data uživatelů, kteří s tímto strojem mluví, využívá právě pro trénink umělé inteligence. Ta se může na základě obrovského množství dat učit, jak vypadá normální lidská komunikace. To pro Amazon představuje výhodu oproti konkurenci. Doposud totiž většina tréninkových dat pocházela jen z komunikace na internetu, nikoliv z toho, jak se normálně mluví.  

Amazon je významným hráčem v odvětví internetového obchodu a cloudových služeb. Firma dlouhodobě získává podíly v partnerských společnostech v těch oblastech, které považuje za prioritní, například v sektoru nákladní letecké dopravy, distribuce potravin či výroby elektromobilů.

Pokud se investice do společnosti Anthropic přiblíží čtyřem miliardám dolarů, půjde o největší známou firemní transakci přímo související s AWS. Tato divize se snaží vytvářet své vlastní produkty a nespoléhat se na technologie jiných firem.

Dohoda představuje milník v úsilí Amazonu v oblasti výroby čipů. Její procesory nazvané Trainium a Inferentia jsou navrženy pro podporu aplikací pro strojové učení. Většina aplikací AI se spoléhá na drahé čipy od firmy Nvidia, které může být obtížné sehnat. Společnost Anthropic bude používat čipy AWS k vytváření a trénování budoucích základních modelů.

Vedení společnosti Amazon uvedlo, že takzvaná generativní AI je přes rozsáhlé úspěchy vlastně teprve na počátku svého úspěchu a v Amazonu je vysloveně v plenkách. Nástroje strojového učení společnosti zatím podle managementu použilo jen asi 100 tisíc zákazníků. Základní model společnosti Anthropic, nazvaný Claude, už je k dispozici jako součást služby Bedrock, jež uživatelům zpřístupňuje modely umělé inteligence Amazonu i třetích stran. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
14:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 7 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 12 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
včera v 18:06

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
včera v 11:00

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...