Přes 40 procent lidí na světě věří ve zlé čarodějnice, ukázala studie

Čtyři z deseti obyvatel světa věří, že existují čarodějnice a čarodějové, kteří mohou svými nadpřirozenými schopnostmi škodit ostatním. Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborném magazínu PLOS One.

Studie vychází z průzkumů veřejného mínění v 95 zemích a regionech světa z let 2008 až 2017, kterých se zúčastnilo více než 140 tisíc lidí. Přes čtyřicet procent z nich dalo najevo přesvědčení, že „někteří lidé mohou vyslovit kletby nebo zaříkadla, která způsobí, že se někomu stane něco zlého“.

Víra v nadpřirozené schopnosti čarodějnic a čarodějů je v různých částech světa různě intenzivní. Například v Tunisku ji sdílí 90 procent obyvatel a velmi vysoká je také v Maroku, Tanzanii nebo Kamerunu, zatímco ve Švédsku je o ní přesvědčeno jen devět procent a v Německu třináct procent dotázaných.

Obecně je víra v čarodějnictví více rozšířená u chudších lidí s nižším vzděláním.

Mapa rozšíření víry ve zlé čarodějnice
Zdroj: PLOS

Jak poznamenává agentura DPA, přesvědčení o nadpřirozených schopnostech čarodějnic a čarodějů nezůstává bez dopadů. A ty mohou být někdy tragické. V řadě zemí byly totiž zaznamenány například útoky i vraždy albínů, kteří jsou kvůli svému vzhledu považováni za obdařené nadpřirozenými schopnostmi.

Autoři studie upozorňují na to, že jejich analýza má omezenou vypovídací schopnost. Zahrnuje sice více než polovinu dospělé světové populace, ale chybí v ní země jako Čína nebo Indie. Navzdory těmto omezením však podle vědců data jasně ukazují, že víra v čarodějnictví je i v současnosti globálním fenoménem.

Načítání...