Prototyp Muskovy futuristické lodě Starship vzlétl. A při přistání explodoval

Dlouho očekávaný testovací let prototypu lodě Starship se odehrál ve středu v noci. Stroj sice úspěšně odstartoval a provedl přistávací manévr, při dosednutí na zem ale explodoval a roztrhl se. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Ocelová raketa Starship SN-8 o délce 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica. Její let trval něco přes šest a půl minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události. Mířila do výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech, při nichž se držela nad zemí. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny a praskla.

Příčinou exploze byl nízký tlak v kyslíkové nádrži, kvůli němuž neměly motory dostatečně silný tah, uvedl na Twitteru Elon Musk.

Agentura AP uvádí, že Elon Musk se snažil mírnit očekávání provázející tento cvičný test, šance na úspěch odhadoval na jednu ku třem. „Marse, už jdeme,“ napsal později navzdory nevydařenému závěru letu.

O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru, když na odpočítávacím zařízení zbývalo pouhé 1,3 vteřiny.

Byl to úspěch?

SpaceX je s testem spokojená, několikrát to takto při přenosu komentovala. S výsledkem vyjádřili nadšení i nezávislí komentátoři. Petr Melechin z webu ElonX uvedl: „Téměř perfektní let se stoupáním, stabilním klesáním, restartováním Raptorů, otočením do svislé polohy a tvrdším přistáním.“

Podobně let popsal i zájmový web Kosmonautix, který vyzdvihl, že většina toho, co měl test ověřit, se podařila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
před 22 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 23 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
11. 7. 2025

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
11. 7. 2025
Načítání...