Prototyp Muskovy futuristické lodě Starship vzlétl. A při přistání explodoval

Dlouho očekávaný testovací let prototypu lodě Starship se odehrál ve středu v noci. Stroj sice úspěšně odstartoval a provedl přistávací manévr, při dosednutí na zem ale explodoval a roztrhl se. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Ocelová raketa Starship SN-8 o délce 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica. Její let trval něco přes šest a půl minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události. Mířila do výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech, při nichž se držela nad zemí. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny a praskla.

Příčinou exploze byl nízký tlak v kyslíkové nádrži, kvůli němuž neměly motory dostatečně silný tah, uvedl na Twitteru Elon Musk.

Agentura AP uvádí, že Elon Musk se snažil mírnit očekávání provázející tento cvičný test, šance na úspěch odhadoval na jednu ku třem. „Marse, už jdeme,“ napsal později navzdory nevydařenému závěru letu.

O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru, když na odpočítávacím zařízení zbývalo pouhé 1,3 vteřiny.

Byl to úspěch?

SpaceX je s testem spokojená, několikrát to takto při přenosu komentovala. S výsledkem vyjádřili nadšení i nezávislí komentátoři. Petr Melechin z webu ElonX uvedl: „Téměř perfektní let se stoupáním, stabilním klesáním, restartováním Raptorů, otočením do svislé polohy a tvrdším přistáním.“

Podobně let popsal i zájmový web Kosmonautix, který vyzdvihl, že většina toho, co měl test ověřit, se podařila.