Inspirováno šnekem. Čeští vědci přišli s revolučním katetrem, který sníží riziko infekce

Výsledky českého výzkumu opět míří do světa. Tentokrát se vědcům podařilo přijít s novým typem katetru, který by měl výrazně snížit riziko infekcí.

Pro vývoj nového typu katetru, který používají lékaři například pro cévkování nebo podávání léků, se vědci inspirovali očima hlemýždě. Nový katetr by měl omezit infekce, které jeho zavádění často provázejí.

Česká firma Riocath a Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) ve středu vynález představily na tiskové konferenci. Novinku budou do konce roku testovat na prvních pacientech.

Katetr se obrací naruby

Různé typy katetrů, sond či drénů používají v Česku každý den desítky tisíc pacientů. Například při jejich použití v močových cestách se lékaři až u 40 procent nedokážou vyhnout vzniku infekce. Katetr založený na principu hadičky se dvěma plášti, kdy vnitřní je sterilní a při zavádění se vysunuje, má infekce omezit a snížit poškození tkání.

„Plášť katetru se neposouvá vnitřkem močové trubice, jak je běžné u ostatních, ale vnější plášť se při zavádění vybaluje a na stěnu po celém obvodu naléhává. Katetr se při zavádění obrací naruby, podobně jako u zrakového orgánu šneka,“ popsal autor nápadu Miroslav Svoboda, ředitel firmy Riocath.

Vydělá na tom Česko i pacienti

Podle přednosty Chirurgické kliniky II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jiřího Hocha bude mít vynález velký přínos i pro pacienty, kteří se sami cévkují několikrát denně – například parapelgici nebo pacienti s postižením páteře či degenerativními chorobami.

„Riziko zavlečení infekce je u nich naprosto zásadní. Pokud to musí dělat několikrát denně, zákonitě se nemohou vyhnout infekci,“ řekl Hoch.

Tříletý vývoj katetru stál asi 50 milionů korun, podle Svobody šlo o peníze českých investorů. Technické řešení si firma nechala patentovat, plánuje vlastní výrobu i prodej licencí. Po uvedení vynálezu na trh očekávají, že cena společnosti Riocath vzroste.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nedostatkem vody budou do konce století trpět stovky milionů lidí, tvrdí vědci

Vědci z Northeastern University využili nejmodernější a nejdetailnější modely klimatu, aby prostudovali, jak se změní průtoky ve velkých řekách. Zjistili, že na přelomu příštího století pocítí 850 milionů lidí důsledky klesajícího množství vody v největších světových řekách.
před 10 hhodinami

Se změnou klimatu „zápasily“ už germánské kmeny. Studie popsala, jak úspěšně

Politika, společnost a klima jsou tři navzájem provázané fenomény, které v minulosti přispívaly k pozitivním změnám, ale také se stávaly příčinou rozsáhlých krizí. Současná změna klimatu způsobená lidskou aktivitou přináší spoustu problémů i výzev. S podobnými změnami se museli lidé na území dnešního Česka potýkat i v dávné minulosti, byť tehdy se podnebí měnilo z přirozených důvodů. Vědci teď popsali, jak zvládaly ochlazování a oteplování germánské kmeny na konci třetího století našeho letopočtu.
včera v 17:03

Astronomové poprvé pozorovali vznik nové sluneční soustavy

Vědci poprvé přesně určili okamžik, kdy se kolem hvězdy začaly formovat planety. Sledovali totiž vznik první hmoty, z níž se tato tělesa utvářejí – horké minerály, které v době pozorování právě začínaly tuhnout. Tento objev nejenže představuje první případ, kdy astronomové viděli planetární systém v tak raném stádiu vzniku, ale současně otevírá pomyslné okno do minulosti naší Sluneční soustavy.
včera v 12:44

Archeologové objevili v Albánii jezerní město staré osm tisíc let

Už v pravěku budovali lidé v Evropě rozsáhlá sídliště. Jedno z nejstarších teď zkoumají archeologové v Albánii. Vzniklo asi před osmi tisíci lety na jednom z tamních jezer.
včera v 11:30

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Odpověď není jednoznačná, odhalila studie

Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel samotných.
včera v 09:24

Táta, máma – a druhá máma. Děti se třemi biologickými rodiči se rodí bez genetické nemoci

Asi jedno dítě ze dvou set se rodí s genetickou poruchou mitochondrií, která se dědí po matce. Britští vědci našli způsob, jak problém vyřešit – vyžaduje ale dalšího genetického rodiče. Dětí s kombinací DNA tří lidí už je osm a brzy se narodí další.
17. 7. 2025Aktualizováno17. 7. 2025

Kočky spí častěji na levém boku. Vědci věří v evoluční důvody

Spánek na levém boku by kočkám mohl pomáhat přežít v nebezpečných podmínkách, ale také po probuzení ze spánku reagovat rychleji na blížící se kořist. Popsala to nová studie, která vyšla v recenzovaném žurnálu.
17. 7. 2025

Sluneční exploze vytvořila na tváři hvězdy obří jizvu

Před dvěma dny, 15. července, se na levé části Slunce vytvořil masivní filament. Tento oblak hustšího a chladnějšího plazmatu byl tak silný, že na povrchu hvězdy vytvořil jasně viditelný kaňon, který připomínal jizvu na tváři.
17. 7. 2025
Načítání...