Lesní požáry se rychle šíří i na východě Německa, v Itálii omezili fungování letiště

V německé spolkové zemi Braniborsko se během úterý rozšířil lesní požár z deseti na celkem 850 hektarů. Kritickou situaci hlásí i Sasko na hranici s Českou republikou, odkud se rozšířil oheň do národního parku Saské Švýcarsko. Podle agentury DPA nebyl oheň v odpoledne pod kontrolou. S plameny bojují i ve střední Itálii. Kvůli nim muselo také částečně omezit provoz letiště ve Florencii.

V Braniborsku muselo od pondělí, kdy se začal oheň šířit, opustit své domovy na šest stovek obyvatel v okresu Labe-Halštor (Elbe-Elster). V úterý hasiči uvedli, že k dalším evakuacím pravděpodobně nebudou muset přistupovat. 

Proti plamenům na místě bojuje už zhruba 450 hasičů, kterým pomáhají dva vojenské hasičské vrtulníky s kapacitou pět tisíc litrů. Vodu nabírají z jezera Kiebitz, kde mezitím úřady vyhlásily zákaz koupání. 

V okresu požár zasáhl také zařízení na chov prasat a na místě jich podle agentur zahynulo velké množství. V pondělí v noci se plameny dostaly také na bývalé letiště, kde stojí několik hal.

Lesy v Braniborsku mají rozlohu přibližně 1,1 milionu hektarů a prakticky v celé této spolkové zemi od začátku týdne platí nejvyšší, pátý stupeň nebezpečí lesních požárů. Podle odhadů hasičských sborů by měly trvat ještě několik dní. Není totiž jisté, zda hlášené dešťové přeháňky spadnou i přímo nad poškozenými místy. Podle meteorologů lze rovněž očekávat nárazy větru o rychlosti až šedesát kilometrů za hodinu, což by mohlo požár ještě více rozdmýchat. 

Situace je vážná i v Saském Švýcarsku

Národní park Saské Švýcarsko se potýká s plameny, které se přes hranice rozšířily z České republiky, kde se stále šíří požár v Národním parku České Švýcarsko, a v úterý podle hasičů ovládl už tisíc hektarů lesa.

Na východě Německa se podle úřadů situace během úterý výrazně zhoršila. Důrazně proto vyzvaly turisty, aby se oblasti národního parku vyhýbali, protože jinak riskují své zdraví i životy.

Na místě je nasazeno 254 hasičů. Na pět lokalit musely být vyslány jednotky spolkové a zemské policie. Do boje s požárem se zapojila dvě vodní děla, každé o objemu deseti tisíc litrů, a dva vrtulníky. Vodu čerpají z řek Labe a Křinice (Kirnitzsch).

Florencie omezila provoz letiště

S plameny bojují i v italském Toskánsku. Florencie musela kvůli lesnímu požáru, který propukl západně od města, dočasně přerušit provoz mezinárodního letiště. Vítr nese kouř z lesního požáru do cesty klesajícím i stoupajícím letadlům.

Plameny se podle italských úřadů začaly šířit v lesní školce v obci Lastra a Signa a rychle pohltily i okolní porost, olivové háje, pole a lesy. Na místě zatím pomáhají dva vrtulníky a deset jednotek dobrovolných hasičů.

Ve střední Itálii dosud spálil požár přes dvě stě hektarů lesa a porostu a stále se šíří. Zasaženy jsou hlavně oblasti u vesnice Saccovescio v regionu Umbrie. 

Itálie podobně jako další evropské země čelí dlouhotrvajícímu suchu a vedrům, kvůli kterým je zvýšené riziko požárů. 

Na severu Řecka šestým dnem hoří u národního parku Dadia, který patří k nejvýznamnějším v zemi. Zasahuje tam na 320 hasičů i armáda a také desítky dobrovolníků. Server Ekathimerini píše, že se pomalu daří dostat pod kontrolu požár na ostrově Lesbos. 

Ve Francii se rozsáhlé lesní požáry podařilo zastavit v pondělí, ale hasiči stále ještě bojují s menšími ohnisky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 6 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 8 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 8 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...