Su Ťij dostala další trest vězení. Odpůrci junty mají protikorupční proces za vykonstruovaný

Soud v Myanmaru, kde po loňském převratu vládne vojenská junta, odsoudil k pětiletému vězení svrženou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij. Jde o první rozsudek v protikorupčním procesu proti Su Ťij, která si už ale odpykává šestiletý trest za jiné údajné přečiny. Zástupci legitimně zvolené vlády i nezávislí experti považují proces za vykonstruovaný.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, kterou armáda svrhla v loňském puči, odmítá obvinění, že přijala úplatky v podobě 600 tisíc dolarů a 11,4 kilogramu zlata od svého někdejšího politického kolegy a šéfa vlády oblasti, která zahrnuje největší myanmarské město Rangún.

Soudní jednání se konalo v metropoli Neipyijtu za zavřenými dveřmi a šestasedmdesátiletá politička se ho, stejně jako předchozích soudních stání, osobně zúčastnila. Podle zdroje agentury Reuters soudce vynesl rozsudek krátce po začátku jednání, aniž rozhodnutí soudu jakkoli zdůvodnil. Su Ťij řekla, že se proti verdiktu odvolá.

Její stoupenci a nezávislí právní experti považují proces za vykonstruovaný a označují jej za pokus junty ospravedlnit převrat a zabránit 76leté demokraticky zvolené političce v návratu do veřejného života. Její Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský převrat.

Vedení armády tehdy odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované; to ale nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Krok vojáků vyvolal masové demonstrace, které armáda krvavě potlačila. Podle dostupných informací bylo v zemi zabito více než osmnáct stovek lidí.

„Dny Su Ťij jako svobodné ženy jsou sečteny. Myanmarská junta a samozvané soudy se rozhodly uvěznit Su Ťij na dobu, která se vzhledem k jejímu pokročilému věku může rovnat doživotí,“ upozornil zástupce šéfa asijské pobočky mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson. „Zničit demokracii v Myanmaru znamená zbavit se Su Ťij a junta neponechává nic náhodě,“ dodal.

Verdikt soudu kritizoval i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Vojenský režim musí propustit všechny politické vězně, vést konstruktivní dialog a vrátit se k demokratickému procesu v zemi. Česko stojí při lidu Myanmaru,“ vzkázal šéf Černínského paláce.

Su Ťij již byla odsouzena k šesti letům vězení v jiných případech a čelí dalším deseti obviněním z korupce. V případě odsouzení i v ostatních případech by podle agentury AP mohla dostat trest přesahující sto let vězení.