Německo žádá zásadní změnu v klimatické politice. Kancléř už nechce čekat na pomalé země

K zásadní změně přístupu ke klimatické politice ve středu v on-line projevu ke Světovému ekonomickému fóru (WEF) vyzval nový německý kancléř Olaf Scholz. Prohlásil, že jeho země využije svého letošního předsednictví ve skupině kdysi největších ekonomik G7 k prosazení norem pro udržení globálního oteplování na co nejnižší úrovni. Informovala o tom agentura AP. Letošní fórum v Davosu stejně jako loni kvůli pandemii nahradila alternativní akce nazvaná Davos Agenda, která se koná pouze virtuálně.

Scholz se ve svém projevu zaměřil na ambice Německa a celé Evropské unie v tématu změn klimatu.

„Evropa se rozhodla stát se do roku 2050 prvním kontinentem s nulovými emisemi uhlíku. Německo chce tohoto cíle dosáhnout už v roce 2045. Je to úkol obrovský, ale úkol, který můžeme zvládnout a zvládneme ho,“ řekl.

Scholz: Půjdeme příkladem

Kancléř dodal, že Německo využije svého předsednictví ve skupině G7 k tomu, aby z této skupiny vytvořilo „jádro mezinárodního klimatického klubu“. „My chceme dosáhnout změny paradigmatu v mezinárodní klimatické politice. Už nebudeme čekat na ty nejpomalejší a nejméně ambiciózní,“ pokračoval Scholz. „Místo toho půjdeme příkladem a dohodou na společných minimálních standardech proměníme opatření v oblasti klimatu z faktoru výdajů v konkurenční výhodu,“ dodal.

Scholz uvedl, že zmíněný klimatický klub, jehož vznik oznámil před několika měsíci, když byl ještě ministrem financí, bude otevřen všem zemím.

Miliardáři, kteří chtějí platit vyšší daně

Na programu WEF jsou také diskuse o pravděpodobném budoucím vývoji pandemie, rovnosti v očkování a transformaci energetiky. Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se přitom obrátila na politiky a podnikatele s výzvou, aby jim umožnili platit vyšší daně.

Skupina si říká vlastenečtí milionáři a uvádí, že mimořádně bohatí lidé nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.