Biden při projevu k prvnímu výročí násilností v Kapitolu kritizoval lži Trumpa

Přesně před rokem do sídla amerického Kongresu násilně vtrhl dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Přerušil tak oficiální proces sčítání hlasů volitelů, který měl potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Nepokoje ve washingtonském Kapitolu současný prezident Biden připomněl v projevu. Zkritizoval svého předchůdce, že se poprvé v dějinách postavil pokojnému předání moci a že lže o průběhu prezidentských voleb v roce 2020. Trump následně obvinil Bidena z toho, že při výročí nepokojů v Kapitolu zmiňuje jeho jméno, aby rozdělil USA. Čtvrteční vzpomínkové akce označil za politické divadlo.

Biden hovořil v souvislosti s 6. lednem 2021 jako o útoku na demokracii, kdy bylo třeba povolat bezpečnostní síly včetně Národní gardy, aby obnovily vládu zákona. Několikrát zmínil, že jeho předchůdce prohrál volby, ale postavil se proti pokojnému předání moci. To už se nikdy nesmí zopakovat, řekl současný americký prezident.

„Je to poprvé v naší historii, kdy prezident nejenže prohrál volby, ale také se pokusil zabránit pokojnému předání moci, zatímco do Kapitolu vtrhl násilný dav,“ upozornil Biden.

Trump vytvořil síť lží o volbách v roce 2020, protože mu šlo jen o vlastní zájmy, ne o zájmy celé země, řekl Biden. Svého předchůdce kritizoval i za to, že dění v Kongresu sledoval v televizi a celé dvě hodiny nic nepodnikl. Násilný dav se přitom snažil zvrátit výsledky voleb a podkopat americkou demokracii. 

48 minut
Projevy Harrisové a Bidena k výročí 6. ledna 2021
Zdroj: ČT24

„Před rokem byla na tomto posvátném místě napadena demokracie. Jednoduše napadena,“ řekl Biden.

Ocenil také tu menší část republikánů, kteří se proti Trumpovi a dění v Kongresu postavili. A dodal, že s nimi se vždy bude snažit spolupracovat. Společně věříme v demokracii, zdůraznil. A doplnil, že se rozhodovalo o tom, jaká bude země a národ. „Zda budeme žít ve světle pravdy, nebo ve stínu lži.“

Volby v roce 2020 označil za nejzvýznamnější projev demokracie v histori, protože hlasoval největší počet voličů. Připomněl i četné pozdější kontroly sčítání hlasů ve více státech a to, že žádný výsledek nebyl změněn. Zmínil také, že Trump a jeho spojenci už před volbami zpochybňovali hlasování a hledali tak výmluvu pro popírání pravdy.

6 minut
Události: Rok po nepokojích v USA
Zdroj: ČT24

Minuta ticha

Na půdě Senátu i Sněmovny reprezentantů uctilo několik desítek zákonodárců minutou ticha policisty, kteří v souvislosti s útokem na sídlo Kongresu zemřeli. „Všichni riskovali svou bezpečnost kvůli naší demokracii tím, že bránili komplex Kapitolu, zákonodárce, zaměstnance, tisk a další,“ řekla předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová.

Oficiálních vzpomínkových akcí se účastní v podstatě jen demokratičtí zákonodárci, které řada vysoce postavených republikánů obviňuje z toho, že výročí bezprecedentní události politizují kvůli vlastním cílům.

Podle lídra republikánů v Senátu Mitche McConnella byl 6. leden „temný den pro Kongres a naši zemi“ a účastníky nepokojů označil za zločince. Zároveň poznamenal, že je „neskutečné pozorovat některé washingtonské demokraty, kteří zneužívají toto výročí k prosazení stranických politických cílů“.

Do Sněmovny reprezentantů přišla z menšinové strany jen Liz Cheneyová, jedna z mála Trumpových hlasitých republikánských kritiček. Doprovodil ji její otec a bývalý republikánský viceprezident Dick Cheney. Demokratů byly asi tři desítky.

Kongresmani budou mít také prostor podělit se o své zážitky a dojmy během setkání, které povede Jason Crow. To je jeden ze zákonodárců, který před rokem zůstal uvězněný na ochozu sněmovny.

Zpravodaj ČT v USA David Miřejovský vidí jako hlavní poselství projevu Bidena sdělit celému národu, že to, co se stalo před rokem, bylo celé špatně. Zdůraznil také tvrdost více než dvacetiminutového projevu vůči Trumpovi. Dal to do kontrastu s tím, že Biden je většinu své politické kariéry brán jako muž kompromisu a nevyhrocených názorů. 

„To, co jsme slyšeli, bylo extrémně tvrdé odmítnutí odkazu Donalda Trumpa nebo toho, co bývalý prezident představuje,“ řekl zpravodaj. Bylo to také odmítnutí narativu, který Trump a převažující část republikánů zastává, tedy že volby v listopadu 2020 byly nějakým způsobem zfalšované. Trump tak mezi své příznivce zasel nedůvěru vůči férovosti voleb.

Jak to vidí Trump

Trump původně plánoval na čtvrtek tiskovou konferenci, teprve druhou od doby, co opustil úřad. Svoje plány nakonec v úterý změnil a řekl, že se k věci vyjádří na mítinku v polovině ledna. „Demokraté si chtějí přivlastnit 6. leden, aby mohli vyvolávat strach a rozdělovat Ameriku,“ uvedl v prohlášení, které zveřejnil záhy po Bidenově projevu. „Říkám, jen ať si ho (6. leden) vezmou, protože Amerika prokoukla jejich lži a polarizaci,“ dodal.

„Toto politické divadlo je pouze odvádění pozornosti od skutečnosti, že Biden naprosto a kompletně selhal,“ dodal exprezident, který stále trvá na tom, že mu demokraté „ukradli“ výhru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie zahynulo v červnu 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.
před 12 mminutami

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, zraněné hlásí i Lvov a Charkov

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes deset zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou i ve Lvově či Charkově. Škody hlásí rovněž západoukrajinský Luck, výbuchy se ozývaly také v Kyjevě, Kropyvnyckém, Mykolajivu či Chersonu.
07:19Aktualizovánopřed 48 mminutami

Federální soudkyně nařídila zastavit plošné zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na sobotu nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Soudkyně Maame E. Frimpongová vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
06:35Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Spor o pojmenování imitací masa sílí

Čeští potravináři volají po jednotných evropských pravidlech při ochraně názvů produktů živočišného původu. Tedy spojovat klobása, párek nebo burger jen s masem. Jednoznačný přístup prosazuje i ministerstvo zemědělství. Výrobci vegetariánských a veganských alternativ považují debatu za neopodstatněnou, protože změna by jim zvýšila náklady.
před 3 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 11 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července 1995, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, jíž mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlili. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Roste, či klesá moc čínského prezidenta? Spekulací přibývá

Za zavřenými dveřmi dochází ke změnám v nejvyšším komunistickém vedení Číny. Šéf strany a prezident Si Ťin-pching, který pod sebe v uplynulé dekádě soustředil většinu moci, začal řadu pravomocí delegovat na své spolupracovníky. Změny i delší nepřítomnost nejvyššího představitele podněcují spekulace o zápasu frakcí v politbyru i o politických problémech prezidenta.
před 13 hhodinami
Načítání...