Němečtí žalobci obvinili šest podezřelých z loupeže v drážďanské klenotnici

Německé státní zastupitelství vzneslo obvinění vůči šestici podezřelých z půldruhého roku staré krádeže historických šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Současně žalobci zveřejnili některá dosud neznámá fakta o široce sledovaném případu. Šperky se dodnes nenašly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK, DPA Autor: Sebastian Kahnert

Dva ozbrojení muži se do známé klenotnice Grünes Gewölbe vloupali v noci na 25. listopadu 2019. Podle státního zastupitelství z ní zmizelo jedenadvacet barokních šperků s celkovým počtem 4300 diamantů a briliantů. Pojišťovací hodnota klenotů činí podle prokuratury 113,8 milionu eur (2,89 miliardy korun). Bulvární deník Bild v době krádeže psal až o miliardě eur (přes 26 miliard korun).

Všichni obvinění jsou členy velké arabské rodiny Remmových usazené v Berlíně a současně i německými státními příslušníky. Vyšetřovatelé připisují tomuto klanu také odcizení stokilogramové zlaté pamětní mince Big Maple Leaf z berlínského Bodeho muzea v roce 2017.

Žalobci mimo jiné uvedli, že zloději v Drážďanech způsobili hmotné škody ve výši více než jednoho milionu eur (25,4 milionu korun). Ty vznikly mimo jiné poté, co pachatelé v podzemní garáži zapálili auto. Plameny zachvátily další tři vozidla a celkově poškodily jedenašedesát dalších aut.

Prvního podezřelého policisté zatkli loni v listopadu, tedy zhruba rok od krádeže, a posledního v polovině srpna 2021. Prokuratura šesti mladým mužům přisuzuje trestné činy krádeže a žhářství. O zahájení soudního procesu rozhodne zemský soud v Drážďanech. V případě odsouzení hrozí mužům deset až patnáct let vězení. Vyšetřování krádeže pokračuje.