Soud schválil bankrot Purdue Pharma a vyrovnání za opioidovou krizi v USA. Některé státy plánují odvolání

Americký federální soud podmínečně schválil bankrot farmaceutické firmy Purdue Pharma a plán na její reorganizaci, jehož součástí je i dohoda o urovnání žalob v hodnotě až deseti miliard dolarů (215 miliard korun). Firma, kterou vlastní rodina Sacklerových, je předmětem tisíců žalob kvůli svému léku OxyContin, jenž byl podle nich v USA jedním ze spouštěčů takzvané opioidové krize, která stála od roku 1999 životy až půl milionu lidí. Sacklerovi se považují za nevinné. Některé americké státy se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat.

Purdue Pharma
Zdroj: ČTK/AP Autor: Douglas Healey

Rozhodnutí insolvenčního soudce Roberta Draina znamená, že majitelé firmy Purdue Pharma se vzdají vlastnictví společnosti a přispějí na vyrovnání částkou 4,5 miliardy dolarů. To je má v budoucnu ochránit před dalšími žalobami. Z fondu určeného na kompenzace obětí opiátové krize by pak každý z postižených měl získat 3500 až 48 tisíc dolarů (75 tisíc až jeden milion korun).

Podle soudce je nepochybné, že Purdue Pharma svými praktikami při snaze o zvýšení prodejů analgetika OxyContin přispěla k vytvoření a prohloubení krize vyvolané nadužíváním opioidů. Statisíce Američanů si totiž na těchto lécích vytvořily závislost a až půl milionu jich pak v posledních dvaceti letech zemřelo na předávkování.

Drain konstatoval, že ti z rodiny Sacklerových, kteří u soudů svědčili, neprojevili příliš lítosti. „Vynucená omluva není skutečná omluva,“ řekl a dodal, že „se tak bez ní budeme muset obejít“. Rodina, která čelila zhruba třem tisícům žalob, tvrdí, že se při svém působení ve správní radě společnosti vždy řídila zákony a etikou.

Některé státy se chtějí odvolat 

Odvolat se plánuje například generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson. „Toto rozhodnutí je urážkou všech obětí opioidové krize, které neměly během soudního řízení žádný hlas,“ konstatoval. Generální prokurátor státu Connecticut William Tong před vydáním rozhodnutí uvedl, že se v případě potřeby odvolá.

„Podle našeho názoru jsou Sacklerovi zodpovědní za rozsáhlé škody v Marylandu i v celé zemi,“ reagoval generální prokurátor státu Maryland Brian Frosh. „Tento plán umožňuje Sacklerovým užívat si bohatství ve výši miliard dolarů.“

Sacklerovi uvádějí, že prodejem léků obsahujících návykové opiáty vydělali přes deset miliard dolarů. I nadále budou patřit k nejbohatším rodinám světa.

Žalobám čelí i další firmy

Purdue Pharma požádala o ochranu před věřiteli v roce 2019, loni pak u soudu přiznala vinu za svůj podíl na vzniku opiátové krize. Mimo jiné uvedla, že lékařům platila za to, aby vystavovali více předpisů na léky obsahující návykové opiáty.

Firma má nyní podle plánu zaniknout a její aktiva převezme nová, státní firma. Ta bude dále vyrábět léky proti bolesti, ale také přípravky určené pro lidi, kteří bojují se závislostí na opiátech. Zisk bude určen k potírání opiátové krize.

Sériím žalob v USA kromě Purdue Pharma čelí i další výrobci včetně firem Mallinckrodt, Teva či Allergan. Letos v červenci se tři největší američtí distributoři léků a farmaceutická firma Johnson & Johnson dohodly na zaplacení 26 miliard dolarů (566 miliard korun) jako urovnání žalob, které na ně mířily.