Někdejší šéf britské Dolní sněmovny Bercow přešel k labouristům. Hned zaútočil na Johnsonovu vládu

Někdejší dlouholetý člen Konzervativní strany a předseda britské Dolní sněmovny John Bercow, kterého proslavil květnatý jazyk a burácení Order! („Klid“!) na poslaneckých schůzích, změnil stranický dres. O víkendu oznámil vstup do řad opoziční Labouristické strany a zároveň přišel s tvrdou kritikou kabinetu premiéra Borise Johnsona, který označil za nezpůsobilý k vládnutí.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bercow přestoupil k labouristům

Bercow se vrací na politické bojiště poté, co se před volbami roku 2019 rozhodl opustit funkci šéfa sněmovny a zároveň už znovu nekandidovat na poslanecké křeslo, které zastával od roku 1997. Jeho konzervativci tehdy pod vedením Johnsona šli do prosincových předčasných voleb se slibem, že na základě později přijaté „rozvodové dohody“ dokončí odchod Británie z Evropské unie, který Bercow nepodporoval.

Nyní Bercow v rozhovoru s nedělníkem Observer vyjádřil názor, že Konzervativní strana se stala populistickým, nacionalistickým „a někdy i xenofobním“ uskupením. Premiér Johnson podle něj přes časté sliby o vyrovnávání regionálních nerovností v Británii nemá žádnou vizi „spravedlivější společnosti“ a je „mizerným správcem“.

„Není to nic osobního proti Borisi Johnsonovi. Myslím, že je to člověk, který zvláště v uplynulém roce nemá páru, co znamená slovo pravda,“ nechal se slyšet Bercow.

„Pokud jste jako já přesvědčeni, že tato vláda nevěstí nic dobrého a není způsobilá k vládnutí… musíte se zamyslet nad tím, zda s ní chcete skoncovat. A chcete-li s ní skoncovat, pak si musíte položit a zodpovědět otázku, jak lze něčeho takového dosáhnout. A podstata věci je taková, že ve Spojeném království je jedinou důvěryhodnou cestou k odstranění tohoto kabinetu zvolení labouristické vlády,“ vysvětloval 58letý politik své uvažování v televizi Sky News.

Labouristou z „fanatického pravičáka“ 

Deník The Guardian Bercowův přechod k labouristům popisuje jako nejnovější kapitolu „mimořádné politické odyseje“ člověka, který do Konzervativní strany vstoupil v 17 letech a hovoří o sobě jako o někdejším „fanatickém pravičákovi“. Po přelomu století se ovšem rodák z předměstí Londýna přiklonil k liberálnějšímu a více mezinárodně orientovanému křídlu strany.

V letech 2017 až 2019 pak Bercow výrazně zasahoval do parlamentní bitvy o podobu brexitu, přičemž od euroskeptického křídla Konzervativní strany pravidelně čelil obviněním ze snahy sabotovat odchod z EU.

video Horizont ČT24: Bercow sloužil v čele sněmovny druhé nejdelší období
Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bercow sloužil v čele sněmovny druhé nejdelší období

„Tohle nikoho nepřekvapí,“ komentoval anonymně Bercowův přechod k labouristům představitel britské vlády. Podle „vysoce postaveného“ zdroje zpravodajského webu BBC vývoj ukazuje, že labouristé jsou stále „stranou setrvání“ (v Unii). Jejich členem se prý Bercow stal před několika týdny.

Web Politico poukazuje na to, že pro hlavní opoziční stranu by v jistém ohledu mohl být přítěží, protože je zřejmě stále vyšetřován za údajnou šikanu podřízených v době svého působení v pozici šéfa sněmovny. Případ podle informací Politico i po více než roce zůstává otevřený, Bercow se o víkendu k věci odmítl vyjádřit.