Alexej Navalnyj je v nemocnici. Stěžoval si na zvýšenou teplotu a silný kašel

Vězněný kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl přesunut do nemocnice kvůli možnému onemocnění dýchacího ústrojí a podstoupil test na koronavirus. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na list Izvestija. Navalnyj předtím na svém instagramovém účtu napsal, že má teplotu 38,1 stupně Celsia a ošklivý kašel. Uvedl rovněž, že tři z patnácti vězňů v jeho vězeňském oddělení byli hospitalizováni s podezřením na tuberkulózu.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj si už dříve stěžoval, že ho trápí silné bolesti zad a pravé nohy a nedostává se mu adekvátní lékařské péče. Řekl, že mu ve věznici poskytují jen běžné tabletky a mast proti bolesti a nechtějí mu dát léky, které mu předepsal jeho lékař.

Navalnyj také prohlásil, že nezná svou diagnózu. Ve středu oznámil, že v části pravé a později také levé nohy ztratil citlivost, a vyhlásil protestní hladovku. Už delší dobu si rovněž stěžuje, že ho vězeňská stráž v noci budí každou hodinu.

Od návratu z Německa je opozičník ve vězení

Policie Navalného zadržela v lednu letošního roku po návratu z Německa, kde se zotavoval z otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá.

Ruský soud Navalnému v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na dva a půl roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k jeho osvobození a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Jeden z nejvýznamnějších kritiků prezidenta Putina se nachází v Pokrovu ve Vladimirské oblasti ve vězeňské kolonii IK-2, která je známá striktním režimem.