U amerického Kapitolu najel muž do policistů, zaútočil na ně nožem. Jeden z nich zemřel, mrtvý je i agresor

Do bezpečnostních barikád před sídlem amerického Kongresu najel modrý sedan, srazil přitom dva policisty. Řidič z auta vystoupil s nožem, další příslušníci ochrany Kapitolu na něj spustili palbu. Jeden z policistů následně zemřel, další je se zraněními v nemocnici. Po převozu do nemocnice rovněž zemřel útočník, kterým má být 25letý Američan. Podle šéfky policie zajišťující ochranu Kapitolu (USCP) Yoganandy Pittmanové už hrozba dalšího útoku pominula. Útok zřejmě neměl teroristický motiv ani spojitost s lednovými nepokoji příznivců exprezidenta Donalda Trumpa, uvedl šéf washingtonské policie Robert Contee.

Do policistů muž najel modrým sedanem
Zdroj: REUTERS

Podle zpravodaje ČT ve Washingtonu Davida Miřejovského došlo k útoku okolo 13:30 místního času (20:30 SELČ). Incident se stal necelých sto metrů před vchodem do severní části budovy, kde sídlí Senát.

Auto podle Pittmanové najelo do kontrolního stanoviště, kudy obvykle do areálu vjíždějí zákonodárci a další zaměstnanci. Po sražení dvou policistů z něj měl vystoupit útočník a s nožem v ruce se vrhnout na příslušníky bezpečnostních složek. Byl postřelen, po několika desítkách minut po převozu do nemocnice zemřel.

Video Zpravodaj David Miřejovský o útoku ve Washingtonu
video

Zpravodaj David Miřejovský o útoku ve Washingtonu

Útočníkem byl prý 25letý muž z Indiany

Podle Miřejovského už byl útočník identifikován. „Je to 25letý Američan Noah Green, údajně ze státu Indiana. Televize Fox o něm informuje jako o muži, který nedávno přišel o práci, na svých sociálních sítích se údajně přihlásil k islamistické skupině. To jsou všechno zatím nepotvrzené informace, které ale policie prověřuje. Snaží se zjistit, jaký byl jeho motiv,“ řekl zpravodaj České televize.

Zemřel také jeden z napadených policistů. Agentura Reuters uvádí, že šlo o Williama Evanse, který u policie v Kapitolu sloužil 18 let. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nařídila na jeho počest svěsit vlajky na půl žerdi.

Policie uzavřela několik přilehlých ulic, před Kapitolem se podle médií pohyboval zvýšený počet příslušníků bezpečnostních složek a mnoho vozů záchranné služby. Policisté dočasně uzavřeli budovu Kongresu, nikdo se nemohl dostat dovnitř ani ven. Se zásahem na místě pomáhali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) i příslušníci národní gardy.

Nejpříšnější opatření už ale byla odvolána, útočník jednal sám, a proto by nemělo hrozit další nebezpečí.

„Nezdá se, že by to souviselo s terorismem, ale samozřejmě to budeme dál prověřovat,“ uvedla Pittmanová s tím, že motiv útoku je zatím nejasný.

Ve Washingtonu jsou kvůli útoku zablokované silnice
Zdroj: REUTERS

Kongresmani v době útoku nejednali

Kongres v pátek nejednal, členové Senátu i Sněmovny reprezentantů mají o velikonočních svátcích volno. V době incidentu nebyl v blízkém Bílém domě přítomný ani prezident Joe Biden, cestoval do svého víkendového sídla v Camp Davidu. Biden později uvedl, že je událostí zdrcen. 

Útočník nejprve najel do barikád, potom zaútočil nožem
Zdroj: REUTERS

V okolí Kapitolu panují zvýšená bezpečnostní opatření od 6. ledna, kdy do něj vtrhli podporovatelé tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa ve snaze přerušit formální potvrzení vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Násilné střety tehdy stály život pět lidí včetně jednoho příslušníka útvaru chránícího Kapitol.

Po necelých dvou měsících se však ochranná opatření začala uvolňovat, demontován byl například plot kolem budovy Kongresu. Bezpečnostní činitelé nicméně varovali, že nadále hrozí zvýšené nebezpečí dalšího útoku, zvláště od takzvaných „vlků samotářů“, kteří nejsou členy extremistických organizací a o svých plánech nikoho předem neinformují.