Bývalý špion Pollard přiletěl z USA do Izraele, píší média. Místní ho mají za hrdinu

Bývalý civilní zpravodajský analytik amerického vojenského námořnictva Jonathan Pollard, odsouzený za vyzvědačství pro židovský stát, přiletěl ve středu brzy ráno do Izraele. Stalo se tak poté, co mu vypršel zákaz opustit Spojené státy. Podle agentury Reuters o tom informoval list Israel Hajom.

Poté, co společně s manželkou vystoupili ze soukromého letadla, které jim na cestu do Izraele poskytl americký kasinový magnát Sheldon Adelson, Pollard triumfálně políbil zemi a pak totéž udělala i jeho manželka. „Jsme nadšení, že jsme po 35 letech konečně doma,“ řekl Pollard.

Na letišti ho uvítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který jemu i manželce Esther předal izraelské průkazy zajišťující jim občanství. „Jste doma,“ řekl Netanjahu a připojil hebrejské děkovné požehnání. Pollard poděkoval Netanjahuovi a všemu izraelskému lidu za podporu, než s manželkou odjel na neznámé místo, uvedla agentura AP.

Šestašedesátiletý Pollard dlouho vyjadřoval přání emigrovat do Izraele, který mu udělil občanství. Část izraelského obyvatelstva jej vnímá jako národního hrdinu, upozornila agentura AFP.

Pollard byl zadržen v listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu. Dva roky nato byl odsouzen na doživotí poté, co se přiznal ke špionáži pro Izrael.

Zátěž pro bilaterální vztahy

Pro zemi měl získat tisíce tajných dokumentů. Byly mezi nimi mimo jiné americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku a o syrských chemických zbraních. Špionážní aféra, kterou prozrazení jeho činnosti vyvolalo, zatěžovala americko-izraelské vztahy po desetiletí a i po podmínečném propuštění v roce 2015 musel nosit elektronický náramek, dodržovat zákaz vycházení a nesměl opustit Spojené státy.

Americká komise pro podmínečná propuštění teprve v listopadu uvedla, že po pěti letech ukončila podmínky podmínečného propuštění pro Pollarda, protože nenalezla žádné důkazy, které by ji vedly k závěru, že Pollard poruší zákon.

Podle Reuters mnozí tento krok hodnotili jako dárek Izraeli na rozloučenou od končícího prezidenta Donalda Trumpa, který s židovským státem pěstoval úzké vztahy.